האם המנתח שלך הזהיר אותך מפני המשמעות של שינוי תווי הפנים בעידן הדיגיטלי של זיהוי תווי פנים?

השפעת ניתוחים פלסטיים בפנים על זיהוי פנים דיגיטאלי

לאחרונה הופיע מאמר מעניין בירחון הפלסטיקה המוביל בעולם – ה-PRS, אשר עסק – בנושא שאינו קשור במישרין לניתוח או טיפול רפואי, אלא לטכנולוגיה לזיהוי פנים!

טכנולוגיה של זיהוי דפוסים וויזואלים ואנליזה של תווי פנים משמשות היום יחדיו ביישומים לזיהוי בני אדם. חברת אפל הטמיעה את הטכנולוגיה הזו הטלפון החכם מדגם X שהושק בשלהי 2017, ופייסבוק עושה ביכולות הללו שימוש נרחב כאשר היא מתייגת את החברים שלנו באופן אוטומטי בעת העלאה של תמונה חדשה. רמת הדיוק של פייסבוק עומדת על 97.25% שזה כמעט זהה ליכולת האנושית.

ברוסיה פותחה אפליקציה בשם findface אשר מזהה דמויות ברחוב ומקשרת אותן לפרופילים הרלוונטיים ברשת החברתית.

הטכנולוגיה משמשת כבר היום לצורכי אבטחה בשדות תעופה ונקודות מעבר גבול ומאפשרת לקהל לחלוף במהירות רבה יותר בתחנות המעבר ולרשויות לזהות סיכונים ביטחוניים ביתר קלות.

בעתיד הקרוב צפויים להופיע גם יישומים שיווקיים בדמות לוחות מודעות המציגים פרסום מותאם אישית לפי האדם החולף על פניהם. מסעדות החלו כבר להציג תפריטים מותאמים אישית, וחנויות מנגישות מבצעים מותאמים אישית – וזאת עפ״י ניתוח גיל ומין המתקבל מתוך זיהוי דיגיטלי של תווי הפנים.

איך ניתוחים פלסטיים יכולים להכשיל את תהליך זיהוי הפנים הדיגיטלי?

כמנתחים פלסטים, הטכנולוגיה המתקדמת הזו נוגעת גם לעיסוק המקצועי שלנו. ניתוח פלסטי הגורם לשינוי משמעותי בתווי הפנים – עלול להכשיל את זיהוי הפנים הדיגיטלי.

מחקרים הראו ירידה של לפחות 30% ביכולת הזיהוי של תוכנות זיהוי פנים לאחר ניתוח פלסטי בפנים. הצניחה הייתה דרמטית עוד יותר במקרים של ניתוח או שינוי שכלל את כלל הפנים (פילינג או ניתוח מתיחת פנים) לעומת שינוי ממוקד יותר סביב אף/עיניים/גבות וכיו״ב.

באנגליה כבר היום ממליצות הרשויות למי שעובר ניתוח אורטוגנטי להזזת הלסתות – להחליף דרכון.

מה העתיד צופן לנו?

בראייה עתידית, אנו סבורים שיש להזהיר מטופל לקראת ניתוח פלסטי בפנים שהוא עשוי להתקל בקשיים ״דיגיטלים״ בנקודות כגון מעברי גבול ושדות תעופה – העושים שימוש באמצעים ביומטריים. תרחיש נוסף ומיידי יותר שבו הוא עשוי לחוש שינוי הוא בניסיונו לפתוח את הטלפון הנייד דרך זיהוי פנים עצמי מיד לאחר הניתוח.

שלא תגידו שלא הזהרנו אתכם…