TOP

הקטנת חזה - כל מה שרצית לדעת

כיום, בעידן המודרני עם התפתחות הרפואה קיימת המודעות שעל אף שחזה שופע וגדול הפך לסמל לפוריות ולנשיות, נשים בעלות חזה גדול סובלות בצורה משמעותית מהשלכות בריאותיות כגון: כאבים ובעיות גב, כאבי כתפיים וצוואר כרוניים, בעיות כרוניות ביציבה ועקמת בעמוד השדרה. בנוסף, לחזה גדול עלולות להיות גם השלכות חברתיות ונפשיות כמו: חריגה חברתית, בושה, מבוכה דימוי גוף נמוך, ביטחון עצמי נמוך וחוסר שביעות רצון הגורמת לאי נוחות תמידית בגוף. כל אלו מובילים, הלכה למעשה, לביצוע ניתוח להקטנת חזה

כמו כן, קיימת שכיחות גבוהה יותר במהלך השנים האחרונות שמציגה שיותר ויותר נשים בוחרות לבצע ניתוח הקטנת חזה על מנת להרגיש בנוחות עם גופן, ולעצב את החזה שלהן בצורה אסתטית בהתאם לפרופורציות גופן ולטעמן האישי. 

למעשה, ניתוח להקטנת חזה מהווה ניתוח פלסטי אשר כולל הקטנת נפח ומשקל החזה לממדים קטנים יותר שיאפשרו תחושת נוחות מירבית. לא זאת בלבד שמדובר בניתוח אסתטי הוא נועד על מנת למנוע בעיות רפואיות עתידיות, בעיות אסתטיות ורגשיות אשר נובעות עקב חזה כבד וגדול. במסגרת הניתוח תתבצע הסרת חלקים מהרקמה הבלוטית של השדיים ומעור עודף בחזה וזאת במטרה לעצב את החזה של המטופלת בצורה פרופורציונלית בהתאם למבנה גופה. 

להמלצת המומחים, ניתוח להקטנת חזה כדאי לבצע, על פי רוב, בסביבות גיל 18, בעת שחזה הנערה המתבגרת סיים את תהליך התפתחותו ותקופת ההתפתחות המינית הסתיימה. ניתוח הקטנת חזה מיועד לנשים עם חזה כבד וגדול שסובלות מכאבי גב כרוניים, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, בעיה ביציבה, תפרחת בקפל השד ושדיים נפולים.  אולם, לעיתים ישנם מקרים חריגים של נערות בגיל ההתבגרות, שכתוצאה מהחזה הגדול שלהן סובלות ממצב נפשי ירוד מתמשך ואיכות חייהן נפגעת בצורה משמעותית – במקרים יוצאי דופן אלה יהיה ניתן לשקול ניתוח הקטנת חזה בגיל מוקדם באופן חריג לאור הנסיבות. 

חולמת על חזה אסתטי שישנה את חייך? בואי לפגישת ייעוץ והכוונה

בבדיקה הראשונית במרפאה תתבצע פגישת ייעוץ והכוונה שבמסגרתה, הרופא המנתח מבצע מדידות במטרה לבדוק את מצב העור ולהעריך את נפח החזה, וזאת בכדי לבחון האם ניתוח אכן יוביל לחזה אסתטי ולתוצאות הרצויות. כמו כן, הרופא המומחה, ימסור את כל האינפורמציה הרלוונטית אודות מהלך הניתוח, הסיכונים והסיבוכים האפשריים וזאת לצד ביצוע תיאום ציפיות עם המטופלת בנוגע לתוצאות הרצויות. הבדיקה הראשונית במרפאה כוללת בדיקה מקיפה האם יש צורך בטיפולים אסתטיים נוספים שכדאי לשלב במסגרת הניתוח להקטנת החזה כמו למשל: שאיבת שומן וזאת על מנת להגיע לתוצאה אסתטית ככל הניתן. 

ניתוח הקטנת חזה – הדמיה בתלת מימד 

ניתוח הקטנת חזה כולל הכנות מוקדמות של המטופלת טרם הניתוח כגון: ביצוע צילום חזה, א.ק.ג, בדיקות דם עדכניות, ממוגרפיה ואולטרסאונד שדיים. על המטופלת המועמדת לניתוח יש להפסיק לעשן כחודש ימים טרם הניתוח ואף לאחר הניתוח חל איסור לעשן במשך כחודש וחצי, וזאת על מנת למזער סיכונים של נמק עורי, ליקויים בריפוי הפטמה ונראות הצלקת הסופית. זאת ועוד, נשים שנוטלות תרופות מדללות דם כמו: אספירין, מעכבי טסיות, קלקסן ועוד, יאלצו להפסיק את נטילת התרופות כמספר שבועות טרם הניתוח עקב חשש לדימום במהלך הניתוח – כאשר כל מקרה לגופו וההנחייה הסופית הינה של המנתח פלסטי בלבד. המטופלת תשהה בצום כשש שעות טרם הניתוח, אלא אם כן, קיבלה הנחיות אחרות מהרופא המנתח. 

ניתוח הקטנת חזה: אופן הביצוע

ניתוח הקטנת חזה נמשך במשך שלוש שעות, תחת הרדמה מלאה של המטופלת. ישנן כמה טכניקות לניתוח כאשר במסגרת פגישת ההכנה לניתוח, המנתח יחד עם המטופלת יבחרו את הטכניקה הכי מתאימה בעבורה, על פי שיקוליים רפואיים, פיזיולוגיים ואסתטיים. 

אם כן, במועד הניתוח המנתח מסיר חלק מעודפי עור ומרקמת השד העוטפים אותו. לעיתים רבות קיים הצורך גם להעתיק את הפטמה והעטרה למיקום גבוה יותר. הסרת הרקמות מתבצעת באמצעות חתך שמבוצע סביב העטרה ולאורך הקוטב התחתון, הציר המרכזי של השד. במידה ומדובר בשדיים גדולים מאוד אשר מותירים עודפי שומן משמעותיים לאחר ההקטנה – המנתח יבצע עוד חתך לאורך הקפל המצוי מתחת לשד, וימקם את הפטמה והעטרה במיקום חדש, יסיר את רקמות העור העודף ולבסוף יהדק ויעצב את השד בעיצוב חדש. 

לעיתים קיים צורך בהשארת נקזים לאחר הניתוח. הנקזים הם בקבוקים אשר מחוברים באמצעות צינורית דקיקה אל השד וזאת בכדי לנקז את ההפרשות מאזור הניתוח. המנותחת תישאר להתאוששות ולהשגחה לאחר הניתוח, למשך כמה שעות, ולעיתים אף תידרש באשפוז לילה וזאת על מנת לספק לה מענה והשגחה רפואית. 

כמו כן, ניתוח הקטנת חזה כולל באופן טבעי כאבים נורמליים בימים ראשונים שלאחר הניתוח כמו לאחר כל ניתוח כירורגי, בימים ראשונים שלאחר הניתוח. המטופלת צפויה לחוש כאבים באזור המנותח, התפרים עשויים ליצור תחושת נוקשות ורגישות יתר, ניתן להתגבר על תחושות הכאב בעזרת משככי כאבים שכיחים ללא מרשם רופא. במידה וקיימים כאבים חזקים יותר ניתן להתייעץ עם הרופא המנתח בנוגע למרשם למשככי כאבים מיוחדים. כמו כן, לאחר הניתוח עשויה המטופלת לסבול מיובש בעור המטופל בעזרת קרם לחות. 

בנוסף, אחרי הניתוח המטופלת תתבקש בחלק מתהליך ההחלמה – ללבוש חזייה מותאמת מבחינה רפואית שקנתה מבעוד מועד על פי המלצת המנתח, לבישת החזייה נמשכת בכל החודשיים הראשונים לאחר הניתוח, כאשר היא נלבשת הן במהלך שעות היממה והן במהלך הלילות לאחר הניתוח וזאת על מנת לתמוך בעיצוב הצורה האסתטית החדשה של החזה. 

המטופלת תוכל להנות מהתוצאות הראשונות של הניתוח תוך ימים ספורים בלבד לאחר הניתוח. התוצאות הסופיות של החזה המעוצב יתקבלו בין שלושה חודשים ועד לחצי שנה ממועד הניתוח, אשר במהלכה: הנפיחות יורדת, החתכים מגלידים והצלקת מתרככת ומחלימה. 

כל ניתוח בהרדמה כללית כרוך בסיכון מסוים, כמו כן, קיימים סיכונים נוספים שעלולים להתרחש בעקבות ניתוח הקטנת חזה. יכול להתרחש זיהום, שטפי דם ודימומים באזור המנותח דבר שפוגע ביכולת הריפוי של הפצע. כמו כן, לעיתים עלולה להופיע חוסר סימטריה משמעותית בין השדיים שמצריכה ניתוח חוזר. סיבוך נוסף הנחשב לנדיר ומחייב טיפול והשגחה צמודה הוא התפתחות נמק בפטמה או בעטרה, הטיפול בנמק מתבצע במשחות וחבישה ולעיתים אף מצריך שחזור הפטמה והעטרה, שלאחריו קרוב לוודאי השד יאבד את תחושתו ועקב כך לא תתאפשר יכולת הנקה. 

הקטנת חזה: פעילות הדרגתית ומתונה לאחר הניתוח

לאחר הניתוח, המנתח יחבוש את אזור הניתוח בפלסטר ומרפדים כאשר המנותחת תלבש את חזיית הספורט, ולאחר יומיים מיום הניתוח, אחרי מקלחת ראשונה וכל תקופת ההחלמה יש צורך בהחלפת המרפד והקפדה על לבישת החזייה הרפואית הן ביום והן בלילה. חשוב מאוד להימנע מכל פעילות פיזית במהלך החודש הראשון לניתוח, וזאת עקב כאבים חזקים שעלולים להופיע בהרמת חפצים כבדים, מאמץ יתר ותנועות חדות. לכן חשוב מאוד לחזור לפעילות בצורה מתונה, הדרגתית ושקולה. לאחר הניתוח אין לחשוף את אזור החזה לשמש ומומלץ מאוד להימנע משינה על הבטן, מאמץ והפעלת לחץ על השדיים. 

כפי שהוזכר לעיל, ניתוח הקטנת חזה מבוצע באמצעות חתכים ותפרים אשר מותירים צלקות בגוף. ייתכן שהצלקות יבלטו, או לחילופין, ייתכן שהן יהיו בלתי נראות, תלוי בגוון וסוג העור של המנותחת. בכל אופן תמיד קיימת האפשרות  לבצע תיקון צלקות.

ישנו סיכון הקיים בניתוח הקטנת חזה שעלול להגביל ולפגוע ביכולות ההנקה של האישה. במסגרת הניתוח עלולה להתרחש פגיעה בבלוטות החלב, לעיתים עד כדי הסרתן בעת הניתוח – דבר שפוגע, הלכה למעשה, ביכולת ההנקה העתידית של המנותחת. על כן, לאור הסיכון הצפוי, אישה החפצה בניתוח צריכה לקחת בחשבון את הסיכונים האפשריים, וזאת בהתייעצות מול הרופא המומחה המנתח שיעניק במקצועיות את מלוא המידע בנושא בפגישת ההכוונה והייעוץ לניתוח. הסטטיסטיקה מציגה ממצאי מחקרים המצביעים שבקרב כ-50% מכלל הנשים שעברו הקטנת חזה – יכולת ההנקה לא נפגעה.

ניתוח הקטנת חזה מעגן בתוכו בשילוב גם הרמת חזה. ישנם מקרים שבהם יש צורך גם בשאיבת שומן מהחזה, על מנת ליצור מראה חזה אסתטי ומעוצב. יתרה מכך, ישנם מקרים שיש צורך להזיז את המיקום של העטרה והפטמה בעקבות הניתוח. 

הקטנת חזה: מומחיות, ניסיון והתאמה אישית 

ישנן נשים הסובלות מצניחת שדיים או ממשקל כבד של השד ואינן זקוקות לניתוח הקטנת חזה, אלא לניתוח הרמת חזה שישמר להן את נפח החזה ויהווה בעבורן פתרון מיטבי. ועל כן, אנו בוחנים בהקפדה יתרה, כל מקרה לגופו, ואף מקיימים לעיתים מספר פגישות הכנה לניתוח, וזאת במטרה לבצע התאמה אישית ומיטבית לטיפול הנכון בעבור כל אישה ואישה, בהתחשב בכל הנסיבות הרפואיות והפיזיולוגיות, לצד התחשבות ברצון האישה ושביעות רצונה לאורך כל התהליך ובתוצאותיו הסופיות. 

תמונות לפני ואחרי ניתוח הקטנת חזה

את לא צריכה לחיות עם זה: בואי לפגישת ייעוץ!

אם אי פעם חשבת לבצע ניתוח להקטנת חזה, אך נמנעת מהצעד הראשון בעקבות חשש – אנחנו נשמח להעניק לך את המענה הראשוני, להיות בעבורך אוזן קשבת, בסבלנות, מקצועיות, ניסיון ואיכפתיות, ולסייע לך לקבל החלטה מיטבית שתהיה מדויקת ונכונה בעבורך. מוזמנת ליצור איתנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות. 

לקבלת פרטים נוספים!