TOP

הקטנת חזה - כל מה שרצית לדעת

בעבר התפיסה הרווחת הייתה שחזה גדול ושופע הוא סממן לנשיות ולפוריות. כיום, בעידן המודרני ועם התפתחות הרפואה, אנו יודעים כי נשים אשר להן חזה גדול עלולות לסבול מהשלכות בריאותיות בהן בעיות גב, צוואר וכתפיים כרוניות, בעיות יציבה ועקמת של עמוד השדרה, וכן בעיות חברתיות ותחושות של מבוכה וחוסר שביעות רצון ממראה גופן, בעיות אשר מובילות אותן לבצע ניתוח להקטנת חזה.

בנוסף לכך, בשנים האחרונות ישנה עלייה בשכיחות הנשים המבצעות ניתוחי הקטנת חזה מסיבות אסתטיות ובמטרה להשיג חזה קטן ומעוצב, וכזה המתאים יותר לפרופורציות גופן.

מהו ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה הוא ניתוח פלסטי הכולל הקטנה של נפח החזה ומשקלו לממדים נוחים יותר, כדי למנוע בעיות רפואיות, רגשיות ואסתטיות הנובעות מחזה גדול וכבד. הניתוח כולל הסרה של חלקים מהרקמה הבלוטית של השד ומעור החזה ומטרתו השגת חזה פרופורציונלי למבנה גופה של המטופלת.

למי מתאים ניתוח להקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה מתאים לנשים מגיל 18, אשר החזה שלהן סיים להתפתח. הניתוח מתאים לנשים בעלות חזה גדול הסובלות משדיים נפולים בעקבות משקלם הרב, והסובלות מכאבים כרוניים בגב, בצוואר ובכתפיים, יציבה לקויה, או תפרחת באזור הקפל תחת השד.

מאיזה גיל אפשר לעבור ניתוח הקטנת חזה?

את הניתוח ניתן לבצע בכל גיל, אולם כאמור, רופאים ממליצים להמתין עד תום ההתפתחות המינית וצמיחת השדיים, המתרחשת בדרך כלל סביב גיל 18.  במקרים חריגים בהם ישנן נערות מתבגרות אשר איכות חייהן ומצבן הנפשי עלולה להיפגע כתוצאה מחזה גדול מאוד, אפשר לשקול ביצוע ניתוח בגיל מוקדם יותר.

בדיקה ראשונית

במהלך פגישת הייעוץ מבצע הרופא המנתח מדידות שונות על מנת להעריך את נפח החזה ומצב העור, כדי לקבוע האם ניתוח יוכל להוביל לתוצאה האסתטית והפיזית הרצויה. בנוסף יתבררו הציפיות של האישה ורצונותיה, והרופא ימסור את כל המידע הרלוונטי אודות הניתוח והסיכונים הכרוכים בו, תוך התאמת הציפיות לגבי התוצאות הצפויות.  במסגרת הבדיקה הראשונית ייבדק הצורך בטיפולים  נוספים אותם מומלץ לשלב בניתוח, כמו שאיבת שומן מצידי החזה או אזורים אחרים.


הדמיה לניתוח הקטנת חזה

נגן וידאו

ההכנות לניתוח הקטנת חזה

 • במסגרת ההכנות לניתוח תעבור המטופלת סדרת בדיקות הכוללת בדיקות דם, צילום חזה וא.ק.ג. ובחלק מהמקרים גם בדיקות אולטרסאונד שדיים וממוגרפיה.
 • יש להפסיק לעשן כחודש לפני הניתוח וחל איסור לעשן גם במשך החודש וחצי שלאחריו על מנת לצמצם סיכון לנמק עורי או הפרעות בריפוי הפטמה, כמו גם באיכות הצלקת הסופית.
 • תרופות לדילול הדם או מעכבי טסיות כמו אספירין ונטילת תוספי מזון מסוימים יופסקו מספר שבועות לקראת הניתוח מחשש לדימום – יש להתייעץ בנושא עם המנתח הפלסטי.
 • לקראת הניתוח תשהה המטופלת בצום של שש שעות, אלא אם תודרכה באופן שונה על ידי הרופא המנתח.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה ונמשך כשלוש שעות. קיימות מספר טכניקות ניתוחיות מקובלות,כאשר בפגישות הכנה לניתוח מתקבלת תוכנית הניתוח בה נבחרת הטכניקה המתאימה, על פי מאפייניה הפיזיולוגיים של המטופלת.

במהלך הניתוח מוסרים חלק מרקמת השד ועודפי העור העוטפים את השד, כאשר פעמים רבות יהיה צורך גם בהעתקה של העטרה והפטמה למיקום חדש – גבוה יותר. כדי להסיר את הרקמות מתבצע חתך מסביב לעטרה ולאורך הציר המרכזי של הקוטב התחתון של השד (צלקת "סוכריה"). כאשר מדובר בשד גדול מאוד המותיר אחרי ההקטנה גם עודפי עור משמעותיים, מוסיף המנתח גם חתך נוסף ומוצנע לאורך הקפל שנמצא תחת השד (צלקת "T"  הפוכה). אחרי החיתוך תמוקמנה העטרה והפטמה מחדש, תוסרנה רקמות העור והשומן העודפות ולאחר מכן יהודק ויעוצב השד בצורתו החדשה והחתכים יתפרו.

בחלק מהמקרים יש צורך בהשארת נקזים בסיום הניתוח. הנקזים הם בקבוקונים המחוברים לשד באמצעות צינורית דקה המנקזת הפרשות מהאזור המנותח. לאחר סיום הניתוח תישאר המנותחת תחת השגחה למשך מספר שעות, ובחלק מהמקרים היא תידרש להישאר להשגחה גם במשך הלילה.

תקופת ההחלמה מניתוח הקטנת חזה

בימים הראשונים לאחר הניתוח צפויה המטופלת לחוש כאב באזור החזה, ואזור התפרים צפוי להיות נוקשה ורגיש. משככי כאבים קלים ללא מרשם רופא יספיקו כדי להתגבר על הכאב, ובמידת הצורך ניתן ליטול משככי כאבים חזקים יותר בהתייעצות עם הרופא המנתח ובמרשם. תופעה נוספת ממנה עלולה לסבול המטופלת היא יובש של העור. ניתן לטפל בכך באמצעות קרם לחות, תוך הקפדה שלא למרוח אותו ישירות על גבי התפרים.

שימוש בחזיות לאחר ניתוח הקטנת חזה

לאחר הניתוח תידרש המטופלת ללבוש חזייה רפואית שרכשה על פי המלצת הרופא טרם הניתוח. כחלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמה ולצורך תמיכה בחזה יש ללבוש חזייה ללא ברזלים, במשך היום והלילה, במהלך החודשיים הראשונים לאחר הניתוח.

מתי נראה את תוצאות הניתוח?

את התוצאות הראשוניות ניתן לראות כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח. תוצאות סופיות תתקבלנה בתום שלושה חודשים עד חצי שנה. בזמן הזה צפויים החתכים להגליד, הצלקת מבשילה ומתעדנת והנפיחות נעלמת.

ניתוח הקטנת חזה – לפני ואחרי

סיבוכים אפשריים

הניתוח נעשה בהרדמה מלאה, לכן מתלווים אליו כל הסיכונים הכרוכים בהרדמה. בנוסף, הניתוח כולל סיכונים נוספים:

 • דימום, שטפי דם, זיהום והפרעות בריפוי פצע עלולים להתפתח באזור המנותח.
 • חוסר סימטריה קל בין השדיים המנותחים קיים תמיד, אולם שוני משמעותי ובולט עלול להצריך ניתוח חוזר.
 • התפתחות נמק בעטרה או בפטמה הם סיבוך נדיר המחייב טיפול ממושך במשחה וחבישות, ולעתים מצריך שחזור של העטרה והפטמה. לרוב השחזור מוצלח מבחינת נראות, אולם השד יאבד תחושה ולא יהיה ניתן להניק. הסיכון לסיבוך זה עולה משמעותית בקרב מעשנות.

הגבלות לאחר ניתוח הקטנת חזה

 • ביומיים הראשונים לאחר הניתוח אזור החזה יהיה חבוש בפלסטר, מרפדים וחזיית ספורט בלבד, כאשר לאחר המקלחת הראשונה – כעבור יומיים מהניתוח ומדי יום בהמשך – יש להחליף את המרפד בלבד ולהקפיד על לבישת חזיית הספורט (ביום ובלילה).
 • במהלך הימים, ולעתים השבועות, הראשונים שאחרי הניתוח עלולה המנותחת לחוש כאב חזק בעקבות תנועות חדות והרמת חפצים כבדים. אם הכאב נסבל אפשר לחזור לעבודה כשבוע לאחר הניתוח, אולם יש להימנע מפעילות פיזית בחודש הראשון. את החזרה לפעילות יש לעשות באופן הדרגתי  ומתון, תוך מחשבה והכנה נכונה.
 • יש להימנע מחשיפה של החזה לשמש, ובמיוחד של אזור התפרים.
 • יש להימנע מהפעלת לחץ על החזה – אין לישון על הבטן, ובעת יחסי אישות יש להימנע מפעילות הכרוכה במגע בשדיים במשך חודש.

צלקות

הניתוח כולל חתכים ותפרים וגורם להיווצרות צלקות. הצלקות עשויות להיות בלתי נראות אולם בחלק מהמקרים הן יהיו בולטות. במקרים כאלה ניתן לבצע תיקון צלקות.

הנקה לאחר ניתוח הקטנת חזה

ניתוח הקטנת חזה מהווה סיכון לפגיעה ביכולת ההנקה, בשל פגיעה צפויה בבלוטות החלב, ולעיתים אף הסרתן במהלך הניתוח. תוצאה שכזו אינה ניתנת לחיזוי, ולכן על האישה המעוניינת בניתוח לשקול היטב את הסיכויים הצפויים לפגיעה, יחד עם הרופא המנתח, על פי שיקוליה האישיים. כמובן שסוגיה זו נידונה בפגישת הייעוץ.

על פי הסטטיסטיקות והמחקרים, לכ – 50% מהנשים שעברו ניתוח להקטנת חזה, לא תהיה פגיעה ביכולת להניק.

 ניתוח הקטנת חזה משולב עם הרמת חזה

למעשה ניתוח להקטנת חזה למעשה משלב בתוכו את הרמתם של השדיים. במקרים מסוימים במהלך הניתוח תתבצע גם שאיבה של שומן מצידי החזה, במטרה ליצור מראה מעוצב ואסתטי. במקרים אחרים,  יידרש מיקום מחודש של הפטמה והעטרה, בעקבות הקטנת החזה.

התאמה אישית

לא כל אישה הסובלת מצניחה של החזה או ממשקל עודף של השד תהיה זקוקה לניתוח הקטנה חזה, לעתים הפתרון המתאים ביותר הוא הרמת חזה משמרת נפח. בסופו של דבר יש לבחון כל מקרה לגופו, ולקיים מספר פגישות בהתאם לצורך, על מנת להתאים את הטיפול המדויק והנכון עבור כל אישה.

אם שקלת אי פעם לעבור ניתוח הקטנת חזה אך חששת מהצעד הראשון הכרוך בתהליך, אנחנו כאן כדי לתת לך מענה ראשוני ולספק לך מידע מעמיק שיעזור לך לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורך. צרי איתנו קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

כירורגיית שד

ד"ר עומר וולף מומחה בעל ניסיון רב לסוגי ניתוחי חזה שונים, בניהם : ניתוח הגדלת חזה / הרמת חזה / הקטנת חזה, ניתוח תיקון חזה נשי לגבר – גניקומסטיה, תיקון פטמות שקועות, ועוד..

ההצלחה של ניתוח חזה טמונה בפגישת ייעוץ מקיפה, בה הרופא מקדיש זמן להבנה מעמיקה של רצונות המטופלת, אפיון והיכרות יסודית עם הרקע הרפואי הכללי שלה ובפרט עם כל המידע בכל הנוגע לשד. ד"ר וולף מקפיד בבדיקה הגופנית להעריך את איכות הרקמה ואת מבנה בית החזה. פרטים אלו מהווים את מרכיבי היסוד בבחירת ניתוח חזה מתאים, וטכניקת ניתוח נכונה לסוג השתל וממדיו.

הליך הייעוץ, הבדיקה והאבחון המקדים, יאפשר לרופא לגבש תכנית טיפול ולספק המלצות והכוונה מקצועית למטופלת, לדוגמה : במקרים מסוימים הרופא ימליץ להוסיף פעולה של הרמת חזה לניתוח של הקטנת חזה, או לבחור בטכניקה שתהיה עדיפה לביצוע הניתוח. תהליך זה יאפשר למטופלת לקבל מנח וסוגי שתל שיתאימו למבנה גופה בצורה הטובה ביותר.

אשמח לקבל פרטים נוספים

כן, אשמח לקבוע