תיקון גניקומסטיה

גניקומסטיה הנה נוכחות של רקמת שד עודפת אצל גבר הגורמת לחזה הגברי להיראות נשי.  גדילת רקמת השד עשויה להיגרם כתוצאה מהשמנת יתר, שימוש ארוך טווח בתרופות שונות או במריחואנה, נטילת הורמונים סטרואידלים, ולעיתים היא עשויה להוות תסמין למחלה אחרת. ברוב הפעמים בהן מאובחנת גניקומסטיה הגורם נשאר לא ידוע או מיוחס לחוסר יציבות הרומונלית, כתוצאה מחוסר איזון בין הטסטסוטרון, ההורמון הגברי, לפרוגסטרון, ההורמון הנשי, בגוף.  

תופעת גדילת חזה נשי אצל גברים הייתה קיימת מאז ומעולם, אך בעשורים האחרונים, בשל עליית היקף השימוש בהורמונים ותרופות ובשל השמנת היתר שרבים סובלים ממנה בשל תזונה לא מאוזנת והיעדר פעילות ספורטיבית, היא הפכה לרוות הרבה יותר, ויותר ויותר גברים מגיעים לניתוחים פלסטיים לתיקון הבעיה, שאין דרך אחרת לטפל בה. עוד סיבה מעניינת היא העלייה במודעות מחד, והאופנה העדכנית של הסרת שיער אצל גברים – אשר מדגישה את העיוות.

הסיבה שאותם גברים מגיעים לניתוח היא אסתטית, שכן גדילת החזה אינה מסוכנת לבריאות אך מהווה מטרד אסתטי עבור רבים. גדילת החזה יוצרת פגיעה בתחושת הגבריות ומהווה ברוב המקרים מקור למבוכה ובושה עבור הגבר, ולעיתים היא מופיעה בצורה א-סימטרית, מה שמגביר את תחושת אי הנוחות. הניתוח להסרת הרקמות העודפות בחזה הוא פשוט יחסית, אינו משאיר צלקות בולטות ומשפר את הרגשתו ואת איכות חייו של הגבר הסובל מגניקומסטיה באופן מיידי.

מהם הטיפולים האפשריים בגניקומסטיה?

כמו בכל תחום בו הביקוש לשירות מסוים עולה, גם בתחום הטיפול בגניקומסטיה ישנה לא מעט שרלטנות, ולמעשה כיום אין פתרון אחר לבעיה פרט לניתוחים פלסטיים המבוצעים על ידי רופא כירורג פלסטי.

מי שמחפש פתרון יכול למצוא פרסומים שונים על כדורי פלא או תוספי תזונה שמבטיחים למגר את התופעה, אך חשוב לדעת שמדובר ברמאות לכל דבר, וה"תוספים" הללו עשויים להיות חסרי השפעה במקרה הטוב ומסוכנים במקרה הרע. דיעה רווחת נוספת בנושא היא כי אימוני כושר וחיזוק שרירי החזה יכולים לסייע להעלמת הגניקומסטיה, אך גם זו טעות והיא מעידה בעיקר על חוסר הבנה. ספורט יכול לעזור רק כאשר מדובר בפסאודו-גניקומסטיה, כלומר גדילת חזה גברי כתוצאה משומן עודף, וגם אז יידרש ככל הנראה טיפול פלסטי להסרת עודפי העור.  

בסופו של דבר, הרפואה המודרנית אינה מציעה שום טיפול בגניקומסטיה פרט לאיתור הגורם שיצר את התופעה במידה ויש כזה – ונטרולו (למשל, להפסיק ליטול סטרואידים אנבולים) וטיפול ברקמה שנותרה על ידי ניתוח פלסטי.

למי מתאים הניתוח ולמי לא

כאמור, ניתוח גניקומסטיה אינו נחשב לניתוח מורכב, אך חייב להתבצע על ידי רופא מנתח המומחה בתחומו. ככזה, הוא מתאים לכל מי שאובחן כסובל מגניקומסטיה. למי שסובל מגדילת החזה בשל משקל עודף מומלץ לרדת במשקלו, להקפיד על פעילות ספורטיבית ולפנות לניתוח להסרת עודפי העור לאחר הגעתו למשקל הרצוי.

למי שסובל מגניקומסטיה כתופעה משנית לתרופה או כל דבר אחר, ולמי שסובל מהפרעה הורמונלית שעשויה לגרום לחזה לגדול מחדש מומלץ לטפל בכך קודם, כדי למנוע צמיחה מחודשת של רקמת שד שעשויה לפגוע בתוצאות הניתוח ברמה האסטתית. כמו כן, היות שהתופעה יכולה להיות במקרים נדירים גם סימן למחלה אחרת – נדרש להשלים את הברור המתאים.

גניקומסטיה יכולה להופיע בכל גיל, ולמעשה היא נפוצה למדי בגיל ההתבגרות בשל השינויים ההורמונליים, ואין מגבלת גיל על הניתוח, כל עוד הגורם לגניקומסטיה מטופל.

מה קורה לפני ניתוח גניקומסטיה?

לפני ביצוע ניתוח גניקומסטיה יש לוודא, כאמור, כי לא מדובר בהפרעה הורמונלית או תופעה אחרת שתגרום לצמיחת רקמת השד מחדש. לאחר הבדיקות הרפואיות הנדרשות מתקיימת פגישת היכרות עם ד"ר וולף, כדי להתאים את סוג הניתוח הנדרש בצורה מיטבית לכל מטופל באופן אישי. בפגישה ד"ר וולף מסביר בדיוק מה צפוי במהלך הניתוח ולאחריו ועונה על כל השאלות שעשויות להיות למטופל.

מהו מהלך הניתוח?

ניתוח גניקומסטיה נמשך כשעה ובמהלכו מוסרת רקמת השד העודפת כדי להחזיר לחזה את מראהו הגברי. רקמת השד מורכבת מרקמה בלוטית ומרקמת שומן, ובמקרים בהם מרבית הרקמה העודפת היא שומן ניתן לבצע שאיבת שומן ממוקדת בניתוח עם חתך זעיר. במידה וישנו גם עודף רקמת שד נוקשה שאינה נשאבת בקלות החתך נעשה באזור העטרה שסביב הפטמה, כך שלאחר הסרת הרקמה הצלקת לא תבלוט לעין.

אחרי הניתוח

לאחר שמסתיימת הפרוצדורה הכירורגית נחבש בית החזה בחבישה לוחצת, כדי למנוע תזוזה במקום הניתוח וכדי לוודא שהרקמות מתחברות זו לזו ומתאחות בצורה מיטבית. ההתאוששות מהניתוח נמשכת במספר ימים שלאחריהם ניתן לחזור לשגרה, אך בתקופה שלאחר הניתוח מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת ולחזור לפעילות ספורטיבית באופן הדרגתי.

לניתוחי גניקומסטיה אין תופעות לוואי והצלקות, כאמור, מצומצמות במרבית המקרים ומוצנעות עד כמה שניתן.  

האם תוצאות הטיפול מחזיקות מעמד לכל החיים?

בהיעדר סיבה תרופתית או חוסר איזון הורמונלי, כפי שכבר הוזכר, ועם שמירה על תזונה מאוזנת ופעילות ספורטיבית, תוצאות הניתוח אמורות להחזיק מעמד להמשך החיים.

אז מה עכשיו?

אם אתה סובל מגניקומסטיה וכתוצאה מכך מירידה בבטחון העצמי, ואם גדילת החזה מפריעה לך, ולא משנה באיזו מידה הוא גדל, אתה מוזמן לפגישת היכרות וייעוץ עם ד"ר וולף. בפגישה תיבדק אפשרות הטיפול המתאים, תקבל הסבר מפורט לגבי ההליך כולו ותקבל מענה לכל שאלה.

צילומי לפני/אחרי של ניתוחים עשויים להכיל תכנים גרפיים.

כירורגיית שד

ד"ר וולף הינו מומחה טיפולי אסתטיקה, בעל ניסיון מקצועי רב במגוון ניתוחי חזה, כגון : ניתוחי הגדלה או הרמת חזה, ניתוח הקטנת חזה, ניתוח גניקומסטיה לתיקון חזה נשי אצל גברים, תיקון פטמות שקועות, ועוד..

הצלחת ניתוחי חזה, כמו ניתוח גניקומסטיה לתיקון חזה נשי אצל גבר, טמונה בפגישת ייעוץ מקדימה, בה הרופא יקדיש זמן להבין את המטופל ואת רצונותיו. לאחר היכרות עם הרקע הרפואי של המטופל בכל הנוגע לחזה, הרופא יבצע בדיקה גופנית במטרה להעריך את איכות הרקמה ומבנה בית החזה, גמישות העור וסיכוייו להתכווץ ולהמתח בתקופת ההחלמה, ולפי ממצאי הבדיקה יוכל לקבוע את מרכיבי היסוד שלפיהם יוחלט סוג הניתוח והטכניקה המתאימה ביותר שתוביל לתוצאה הרצויה.

תהליך האפיון והבדיקה המקדימה, פעמים רבות יאפשרו לרופא להמליץ הוספת מרכיבים נוספים להליך הנדרש, לדוגמה : הוספת מרכיב של הסרה ממוקדת של רקמה מאחורי הפטמה, לאחר סיום תהליך שאיבת שומן או הסרה נרחבת יותר של עודפי עור, העתקת מיקום הפטמה והעטרה למקום נכון יותר אנטומית ואף הקטנתה כך שתדמה יותר לפטמה גברית.