ניתוח גינקומסטיה

גינקומסטיה הינה נוכחות של רקמת שד עודפת אצל גבר הגורמת לחזה הגברי להיראות נשי.  גדילת רקמת השד עשויה להיגרם כתוצאה מהשמנת יתר, שימוש ארוך טווח בתרופות שונות או במריחואנה, נטילת הורמונים סטרואידלים ולעיתים אף עשויה להוות תסמין למחלה אחרת. ברוב הפעמים בהן מאובחנת גינקומסטיה הגורם נשאר לא ידוע או מיוחס לחוסר יציבות הרומונלית, כתוצאה מחוסר איזון בין הטסטסוטרון, ההורמון הגברי, לפרוגסטרון, ההורמון הנשי, בגוף. 

תופעת גדילת חזה נשי אצל גברים הייתה קיימת מאז ומעולם, אך בעשורים האחרונים, בשל עליית היקף השימוש בהורמונים ותרופות ובשל השמנת היתר שרבים סובלים ממנה בשל תזונה לא מאוזנת והיעדר פעילות ספורטיבית, היא הפכה לנפוצה יותר. ישנה עלייה באחוזי הגברים המגיעים לניתוחים פלסטיים לתיקון הבעיה, שאין דרך אחרת לטפל בה. עוד סיבה מעניינת היא העלייה במודעות מחד, והאופנה העדכנית של הסרת שיער אצל גברים – אשר מדגישה את העיוות.

הסיבה שאותם גברים מגיעים לניתוח היא אסתטית, שכן גדילת החזה אינה מסוכנת לבריאות אך מהווה מטרד אסתטי עבור רבים. גדילת החזה יוצרת פגיעה בתחושת הגבריות ומהווה ברוב המקרים מקור למבוכה ובושה עבור הגבר, ולעיתים היא מופיעה בצורה א-סימטרית, מה שמגביר את תחושת אי הנוחות. הניתוח להסרת הרקמות העודפות בחזה הוא פשוט יחסית, אינו משאיר צלקות בולטות ומשפר את הרגשתו ואת איכות חייו של הגבר הסובל מגינקומסטיה באופן מיידי.

מהם הטיפולים האפשריים בגינקומסטיה?

כמו בכל תחום בו הביקוש לשירות מסוים עולה, גם בתחום הטיפול בגינקומסטיה ישנה לא מעט שרלטנות, ולמעשה כיום אין פתרון אחר לבעיה פרט לניתוחים פלסטיים המבוצעים על ידי רופא כירורג פלסטי.

מי שמחפש פתרון יכול למצוא פרסומים שונים על כדורי פלא או תוספי תזונה שמבטיחים למגר את התופעה, אך חשוב לדעת שמדובר ברמאות לכל דבר, וה"תוספים" הללו עשויים להיות חסרי השפעה במקרה הטוב ומסוכנים במקרה הרע. דעה רווחת נוספת בנושא היא כי אימוני כושר וחיזוק שרירי החזה יכולים לסייע להעלמת הגניקומסטיה, אך גם זו טעות והיא מעידה בעיקר על חוסר הבנה. ספורט יכול לעזור רק כאשר מדובר בפסאודו-גינקומסטיה, כלומר גדילת חזה גברי כתוצאה משומן עודף, וגם אז יידרש ככל הנראה טיפול פלסטי להסרת עודפי העור.

בסופו של דבר, הרפואה המודרנית אינה מציעה שום טיפול בגניקומסטיה פרט לאיתור הגורם שיצר את התופעה במידה ויש כזה – ונטרולו (למשל, להפסיק ליטול סטרואידים אנבולים) וטיפול ברקמה שנותרה על ידי ניתוח פלסטי.

למי מתאים הניתוח ולמי לא?

כאמור, ניתוח גניקומסטיה אינו נחשב לניתוח מורכב, אך חייב להתבצע על ידי רופא מנתח המומחה בתחומו. ככזה, הוא מתאים לכל מי שאובחן כסובל מגינקומסטיה. למי שסובל מגדילת החזה בשל משקל עודף מומלץ לרדת במשקלו, להקפיד על פעילות ספורטיבית ולפנות לניתוח להסרת עודפי העור לאחר הגעתו למשקל הרצוי.

למי שסובל מגינקומסטיה כתופעה משנית לתרופה או כל דבר אחר, ולמי שסובל מהפרעה הורמונלית שעשויה לגרום לחזה לגדול מחדש מומלץ לטפל בכך קודם, כדי למנוע צמיחה מחודשת של רקמת שד שעשויה לפגוע בתוצאות הניתוח ברמה האסתטית. . כמו כן, היות שהתופעה יכולה להיות במקרים נדירים גם סימן למחלה אחרת – נדרש להשלים את הברור המתאים.

גינקומסטיה יכולה להופיע בכל גיל ולמעשה היא נפוצה למדי בגיל ההתבגרות בשל השינויים ההורמונליים. אין מגבלת גיל על הניתוח, כל עוד הגורם לגינקומסטיה מטופל.

 

מה קורה לפני ניתוח גינקומסטיה?

לפני ביצוע ניתוח גינקומסטיה להקטנת חזה יש לוודא, כאמור, כי לא מדובר בהפרעה הורמונלית או תופעה אחרת שתגרום לצמיחת רקמת השד מחדש. לאחר הבדיקות הרפואיות הנדרשות מתקיימת פגישת היכרות עם ד"ר וולף, כדי להתאים את סוג הניתוח הנדרש בצורה מיטבית לכל מטופל באופן אישי. בפגישה ד"ר וולף מסביר בדיוק מה צפוי במהלך הניתוח ולאחריו ועונה על כל השאלות שעשויות להיות למטופל.

מהו מהלך הניתוח?

ניתוח גינקומסטיהנמשך כשעה ובמהלכו מוסרת רקמת השד העודפת כדי להשיב לחזה את מראהו הגברי. רקמת השד מורכבת מרקמה בלוטית ומרקמת שומן, במקרים בהם מרבית הרקמה העודפת היא שומן, ניתן לבצע שאיבת שומן ממוקדת בניתוח עם חתך זעיר. במידה וישנו גם עודף רקמת שד נוקשה שאינה נשאבת בקלות, החתך נעשה באזור העטרה שסביב הפטמה, כך שלאחר הסרת הרקמה הצלקת לא תבלוט לעין.

אחרי הניתוח

לאחר שמסתיימת הפרוצדורה הכירורגית, נחבש בית החזה בחבישה לוחצת, על מנת למנוע תזוזה במקום הניתוח ובכדי לוודא שהרקמות מתחברות זו לזו ומתאחות באופן המקסימלי. ההתאוששות מהניתוח נמשכת כמספר ימים שלאחריהם ניתן לחזור לשגרה, אך בתקופה שלאחר הניתוח מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת ולחזור לפעילות ספורטיבית באופן הדרגתי.

לניתוחי גינקומסטיהאין תופעות לוואי והצלקות, כאמור, מצומצמות במרבית המקרים ומוצנעות ככל הניתן. 

האם תוצאות הטיפול מחזיקות מעמד לכל החיים?

בהיעדר סיבה תרופתית או חוסר איזון הורמונלי, כפי שכבר הוזכר, תוך כדי שמירה על תזונה מאוזנת ופעילות ספורטיבית, תוצאות הניתוח אמורות להחזיק מעמד להמשך החיים.

אז מה עכשיו?

אם אתה סובל מגינקומסטיה וכתוצאה מכך מירידה בביטחון העצמי ואם גדילת החזה מפריעה לך, ולא משנה באיזו מידה הוא גדל, אתה מוזמן לפגישת היכרות וייעוץ עם ד"ר וולף. בפגישה תיבדק אפשרות הטיפול המתאים, תקבל הסבר מפורט לגבי ההליך כולו ותקבל מענה לכל שאלה.

צילומי לפני/אחרי של ניתוחים עשויים להכיל תכנים גרפיים.

כירורגיית שד

אחד הדברים המביך גברים הינו תופעת גדילת חזה נשי אצל גברים. אתם תתפלאו לשמוע כמה גברים מוותרים על חיים מלאי פעילות ונוכחות בגלל הבעיה הזו לבדה. גברים שמתחמקים מתשומת לב ודיבור בפומבי, גברים שמתחמקים מקיום קשרים חברתיים ורומנטיים.

לגינקומסטיה קיים פתרון אמתי אחד שעובד והוא ניתוח להסרת התופעה. בניתוח מבצעים חתך קטנטן בעטרת הפטמות באופן כזה שאחר כך הסימן יטשטש בגבול העטרה. דרכו מסירים את רקמת הבלוטה המיותרת ואם צריך אפשר לשלב בניתוח שאיבת שומן שתסיר את רקמות השומן שנמצאות בחזה גם כן.

 

הסוד מאחורי ביצוע ניתוח פלסטי מוצלח הוא בחירת הרופא המתאים ובעל ידע נרחב שידע לבצע אנאליזה נכונה של הגורמים שהביאו ליצירת החזה אצל אותו גבר.

 

אשמח להכיר אתכם יותר לעומק ולשמוע אתכם. מי אתם? מה הכי מפריע לכם במצב הקיים? מה הציפיות מהשינוי? נבצע יחד מיפוי ומלא אודות הגורמים למצב שהביא לחזה הגברי ונוודא מעבר לכל ספק את מידת ההתאמה שלכם בכל הרבדים הרלוונטיים.

אני מזמין אותך לקליניקה לפגישת ייעוץ שמטרתה לשמוע אותך ולעזור לך לבחור את הדרך הנכונה עבורך.