ניתוח הקטנת חזה

נשים אשר בורכו בחזה גדול ושופע עלולות לסבול מבעיות בריאותיות שונות, ממבוכה חברתית ומתחושה מתמדת של חוסר שביעות רצון מהמראה האסתטי שלהן. חלקן אוזרות אומץ ובוחרות לעבור ניתוח הקטנת חזה במטרה להביא את החזה לממדים פרופורציונליים לממדי גופן.

מי זקוקה לניתוח להקטנת חזה?

ניתוחים פלסטיים נובעים בדרך כלל מצורך אסתטי, אולם ניתוח הקטנת חזה עשוי לנבוע גם ממניעים רפואיים. נשים בעלות חזה שופע עלולות לסבול מכאבים בגב, בצוואר ובשכמות, בשל משקלו הרב של החזה וצורת הליכתן עלולה להיפגע, בשל כיפוף הגו קדימה, הן בשל המשקל העודף של החזה והן בשל הניסיון המתמיד להצניע אותו בתנוחה מכווצת וכפופה ועם כתפיים מושפלות. בנוסף, נשים אלה עשויות להתקשות בפעילות גופנית כגון ריצה, וגם בפעולות שגרתיות יום-יומיות.

מלבד הכאבים וההפרעות ביציבה, שדיים גדולים ונפולים, הרכונים על עור הבטן, עשויים לגרום לבעיות עור כגון פטרת, שפשפת, פציעה וגירוי מתמיד של העור באזורי החיכוך ותחת קפל השד. העברת משקל החזה הנישא בתוך החזייה לרתמות החזייה יוצרת עומס על הכתפיים וחריצה של העור על ידי הרתמות עד כדי היווצרות פצעים.

אבל לא רק כאבים ובעיות בריאותיות הן מנת חלקן של נשים עם חזה גדול והן עלולות לסבול גם מבעיות רגשיות. חזה מלא נחשב כסמל ליופי ומשיכה בחברה המערבית, אולם כאשר החזה גדול באופן חריג הוא עלול לפגוע בדימוי הגוף ולגרום לאי נוחות בשל תשומת הלב שהוא מושך אליו. נשים בעלות חזה גדול במיוחד עלולות לחוות מבוכה חברתית עד כדי מועקה נפשית ולעיתים אף הפרעה קשה בחיי החברה עקב הימנעות ממפגשים או פעילויות חברתיות.

הפתרון המקובל עבור נשים הסובלות מבעיות אלה הוא ניתוח הקטנת חזה, הליך כירורגי פשוט יחסית, שמטרתו להביא לפתרון הבעיה בצורה יעילה וממוקדת. הערך המוסף של ניתוח הקטנת חזה, מלבד ההקלה בבעיות הבריאותיות, הוא השדרוג האסתטי לו זוכה המטופלת.

מהו ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה הוא ניתוח פלסטי הכולל הקטנה של נפח החזה ומשקלו למימדים נוחים יותר, כדי למנוע בעיות רפואיות, רגשיות ואסתטיות הנובעות מחזה גדול וכבד, כאמור. הניתוח כולל הסרה של חלקים מהרקמה הבלוטית של השד ומעור החזה ומטרתו השגת חזה פרופורציונלי למבנה גופה של המטופלת.

למי מתאים ניתוח להקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה מתאים לנשים בעלות חזה גדול הסובלות משדיים נפולים בעקבות משקלם הרב, ומכאבים כרוניים בגב, בצוואר ובכתפיים, יציבה לקויה, או תפרחת באזור הקפל תחת השד. כל אישה אשר חשה שהחזה שלה גדול באופן מיוחד וסובלת מן הבעיות הרפואיות השונות הנובעות מכך מוזמנת לפנות אלינו לקביעת פגישת ייעוץ ובדיקה של מידת הצורך או ההתאמה שלה לניתוח הקטנת חזה.

מאיזה גיל אפשר לעבור את הניתוח?

את הניתוח ניתן לבצע בכל גיל, אולם רופאים ממליצים שלא לעבור ניתוח הקטנת חזה לפני שהשדיים סיימו להתפתח, מה שמתרחש בדרך כלל בסביבות גיל 18.

בדיקה ראשונית

ד"ר עומר וולף הוא כירורג פלסטי בעל ניסיון רב בניתוחי הקטנת חזה וניתוחים אחרים. במהלך פגישת הייעוץ מבצע ד"ר וולף מדידות שונות על מנת להעריך את נפח החזה ומצב העור, כדי לקבוע האם ניתוח יוכל להוביל לתוצאה האסתטית והפיזית הרצויה. ד"ר וולף יברר מהן הציפיות שלך, יידע אותך אודות הסיכונים הכרוכים בניתוח ויעזור לך להבין מהן התוצאות הצפויות מהניתוח. במסגרת הבדיקה הראשונית עשוי ד"ר וולף להמליץ על טיפולים נוספים אותם מומלץ לשלב בניתוח, כמו שאיבת שומן מצידי החזה או אזורים אחרים.

ההכנות לניתוח הקטנת שדיים

 • במסגרת ההכנות לניתוח תעבור המטופלת סדרת בדיקות הכוללת בדיקות דם, צילום חזה וא.ק.ג. ובחלק מהמקרים גם בדיקות אולטרסאונד שדיים וממוגרפיה.
 • עישון יש להפסיק חודש לפני הניתוח וחל איסור לעשן גם במשך החודש וחצי שלאחריו. זהו נושא קריטי הקשור לסיכון בנמק עורי או הפרעות בריפוי הפטמה, כמו גם באיכות הצלקת הסופית.
 • תרופות לדילול הדם או מעכבי טסיות כמו אספירין ונטילת תוספי מזון מסויימים יופסקו מספר שבועות לקראת הניתוח מחשש לדימום – יש להתייעץ בנושא עם המנתח הפלסטי.
 • לקראת הניתוח תשהה המטופלת בצום של שש שעות, אלא אם תודרכה באופן שונה על ידי הרופא המנתח.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית ונמשך כשלוש שעות. קיימות מספר טכניקות ניתוחיות מקובלות, וד"ר וולף יבחר את הטכניקה המתאימה על פי מאפייניה הפיזיולוגיים של המטופלת.

במהלך הניתוח מוסרים חלק מרקמת השד ועודפי העור העוטפים את השד, כאשר פעמים רבות יהיה צורך גם בהעתקה של העטרה והפטמה למיקום חדש – גבוה יותר. כדי להסיר את הרקמות מתבצע חתך מסביב לעטרה ולאורך הציר המרכזי של הקוטב התחתון של השד (צלקת "סוכריה"). כאשר מדובר בשד גדול מאוד המותיר אחרי ההקטנה גם עודפי עור משמעותיים, מוסיף המנתח גם חתך נוסף ומוצנע לאורך הקפל שנמצא תחת השד (צלקת "T"  הפוכה). אחרי החיתוך תמוקמנה העטרה והפטמה מחדש, תוסרנה רקמות העור והשומן העודפות ולאחר מכן יהודק ויעוצב השד בצורתו החדשה והחתכים יתפרו.

בחלק מהמקרים יש צורך בהשארת נקזים בסיום הניתוח. הנקזים הם בקבוקונים המחוברים לשד באמצעות צינורית דקה המנקזת הפרשות שאריתיות מהאזור המנותח. לאחר סיום הניתוח תישאר המנותחת תחת השגחה למשך מספר שעות, ובחלק מהמקרים היא תידרש להישאר להשגחה גם במשך הלילה.

תקופת ההחלמה מניתוח הקטנת שדיים

בימים הראשונים לאחר הניתוח צפויה המטופלת לחוש כאב באיזור החזה ואזור התפרים צפוי להיות נוקשה ורגיש. משככי כאבים קלים יספיקו כדי להתגבר על הכאב, ואם הכאב חזק במיוחד ניתן לבקש משככי כאב חזקים יותר בתיאום עם ד"ר וולף. תופעה נוספת ממנה עלולה לסבול המטופלת היא יובש של העור, ניתן לטפל בכך באמצעות קרם לחות, תוך הקפדה שלא למרוח אותו ישירות על התפרים.

מתי נראה את תוצאות הניתוח?

את התוצאות הראשוניות ניתן לראות כבר בימים הראשונים אחרי הניתוח, אבל תוצאות סופיות תתקבלנה בתום שלושה חודשים עד חצי שנה. בזמן הזה צפויים החתכים להגליד, הצלקת מבשילה ומתעדנת והנפיחות נעלמת.

סיבוכים אפשריים

הניתוח נעשה בהרדמה מלאה, לכן מתלווים אליו כל הסיכונים הכרוכים בהרדמה. בנוסף, הניתוח כולל סיכונים נוספים:

 • דימום, שטפי דם, זיהום והפרעות בריפוי פצע עלולים להתפתח באזור המנותח.
 • חוסר סימטריה קל בין השדיים המנותחים קיים תמיד, אולם שוני משמעותי עלול להצריך ניתוח חוזר.
 • התפתחות נמק בעטרה או בפטמה הם סיבוך נדיר המחייב טיפול ממושך במשחה וחבישות ולעיתים מצריך שחזור של העטרה והפטמה. לרוב השחזור מוצלח מבחינת נראות, אולם השד יאבד תחושה ולא יהיה ניתן להניק באמצעותו. הסיכון לסיבוך זה עולה משמעותית אצל מעשנות.

צלקות

הניתוח כולל חתכים ותפרים וגורם להיווצרות צלקות. הצלקות עשויות להיות בלתי נראות אולם בחלק מהמקרים הן יהיו בולטות. במקרים כאלה ניתן לבצע תיקון צלקות.

הגבלות אחרי הניתוח

 • ביומיים הראשונים אחרי הניתוח יהיה אזור החזה חבוש בפלסטר, מרפדים וחזיית ספורט בלבד, כאשר לאחר המקלחת הראשונה – כעבור יומיים מהניתוח ומדי יום בהמשך – יש להחליף את המרפד בלבד ולהקפיד על לבישת חזיית הספורט (ביום ובלילה).
 • במהלך הימים, ולעתים השבועות, הראשונים שאחרי הניתוח עלולה המנותחת לחוש כאב חזק אחרי תנועות חדות והרמת חפצים כבדים. אם הכאב נסבל אפשר לחזור לעבודה כשבוע לאחר הניתוח, אולם יש להימנע מפעילות פיזית בחודש הראשון. את החזרה לפעילות יש לעשות באופן הדרגתי מתוך מחשבה והכנה נכונה.
 • יש להימנע מחשיפה של השדיים לשמש, ובמיוחד של אזור התפרים.
 • יש להימנע מהפעלת לחץ על השדיים – אין לישון על הבטן, ובעת יחסי אישות יש להימנע מפעילות הכרוכה במגע בשדיים במשך חודש.

התאמה אישית

לא כל אישה הסובלת מצניחה של השדיים או ממשקל עודף של השד תהיה זקוקה לניתוח הקטנה חזה, לעיתים הפתרון המתאים ביותר הוא הרמת חזה משמרת נפח. בסופו של דבר יש לבחון כל מקרה לגופו, ובהיותו מומחה לכירורגיה פלסטית, ד"ר וולף הוא האדם המתאים לייעץ ולהתאים את הטיפול הנכון עבורך.

אם שקלת אי פעם לעבור ניתוח הקטנת חזה אך חששת מהצעד הראשון הכרוך בתהליך, אנחנו כאן כדי לתת לך מענה ראשוני ולספק לך מידע מעמיק שיעזור לך לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורך. צרי איתנו קשר עוד היום לתיאום פגישת ייעוץ

צילומי לפני/אחרי של ניתוחים עשויים להכיל תכנים גרפיים.

כירורגיית שד

ד"ר עומר וולף מומחה בעל ניסיון רב לסוגי ניתוחי חזה שונים, בניהם : ניתוח הגדלת חזה / הרמת חזה / הקטנת חזה, ניתוח תיקון חזה נשי לגבר – גניקומסטיה, תיקון פטמות שקועות, ועוד..

ההצלחה של ניתוח חזה טמונה בפגישת ייעוץ מקיפה, בה הרופא מקדיש זמן להבנה מעמיקה של רצונות המטופלת, אפיון והיכרות יסודית עם הרקע הרפואי הכללי שלה ובפרט עם כל המידע בכל הנוגע לשד. ד"ר וולף מקפיד בבדיקה הגופנית להעריך את איכות הרקמה ואת מבנה בית החזה. פרטים אלו מהווים את מרכיבי היסוד בבחירת ניתוח חזה מתאים, וטכניקת ניתוח נכונה לסוג השתל וממדיו.

הליך הייעוץ, הבדיקה והאבחון המקדים, יאפשר לרופא לגבש תכנית טיפול ולספק המלצות והכוונה מקצועית למטופלת, לדוגמה : במקרים מסוימים הרופא ימליץ להוסיף פעולה של הרמת חזה לניתוח של הקטנת חזה, או לבחור בטכניקה שתהיה עדיפה לביצוע הניתוח. תהליך זה יאפשר למטופלת לקבל מנח וסוגי שתל שיתאימו למבנה גופה בצורה הטובה ביותר.