TOP

הגדלת חזה - כל מה שרצית לדעת

ניתוח הגדלת חזה הוא אחד הניתוחים המובילים והפופולאריים בענף הרפואה הפלסטית בישראל ובעולם.

ניתוח להגדלת חזה מיועד לנשים בעלות חזה קטן וכאלה אשר אינן מרוצות מגודלו של החזה שלהן, ומעוניינות להגדיל את נפחו, וכן עבור נשים שירדו ירידה משמעותית ממשקלן, ו/או נשים אשר במהלך הריונות והנקות חוו שינוים במבנה השד ואיבדו מנפחו.

הניתוח הינו ניתוח קוסמטי אשר מטרתו להגדיל את החזה של האישה, והוא מועיל לנשים בשיפור דימוי הגוף, תחושת הביטחון האישי והערך העצמי, ומאפשר לנשים שעוברות אותו ליהנות מחזה שופע על פי טעמן האישי, אסתטי, מעוצב ובעל מראה טבעי, ולשפר את איכות חייהן.

הניתוח מבוצע  על ידי החדרת שתלים מתחת לעור, ובמקרים מסוימים ישולב ניתוח להגדלת חזה עם הרמת חזה.

כיום הודות לטכנולוגיות מתקדמות ניתן להעניק לחזה מראה מעוצב ואסתטי, או להחזיר לו את המראה והתחושה שהיו לו טרם השינויים שחלו בגוף, תוך הקפדה על מבנה וצורה טבעיים ככל האפשר.

מהו ניתוח הגדלת חזה?

ניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח קוסמטי שמטרתו להעצים את מראה החזה של המנותחת. הניתוח מתבצע על ידי החדרת שתלים לגופה של המטופלת, ובחלק מהמקרים כאמור ישולב בתהליך גם ניתוח הרמת חזה.

הסיבות לביצוע ניתוח הגדלת חזה

ניתוח להגדלת חזה במרבית המקרים מבוצע משיקולים אסתטיים, וההחלטה לבצעו בדרך כלל נובעת משיקולים אישיים, סובייקטיביים של האישה.

נשים מעוניינות לעבור הליך להגדלת החזה שלהן בדרך כלל מגורמים אסתטיים: חזה קטן, חזה שאיבד מנפחו וכעת מראהו מרוקן, שדיים שהמבנה שלהן א-סימטרי באופן בולט, וכן משיקולים פסיכולוגיים חברתיים המשפיעים על ביטחון עצמי ודימוי גוף.

מי מתאימה לניתוח הגדלת חזה?

ניתוח להגדלת חזה יבוצע בתום תהליך ההתפתחות הפיזית, המתרחשת סביב גיל 17, אז מגיע השד לגודלו הסופי. הניתוח מתאים לנשים בעלות חזה קטן, וכן נשים אשר חוו שינויים במבנה החזה שלהן כתוצאה מהריונות ולידות, או לאחר ירידה דרסטית במשקל. עבור נשים אלה ניתוח הגדלת חזה עשוי להיות מקור לשיפור בביטחון העצמי, בדימוי הגוף וכתוצאה מכך בשיפור באיכות החיים.

מכיוון שלא מדובר בניתוח מציל חיים בהגדרתו, מוטלת על כל מנתח חובה מוסרית לסרב לבצע ניתוחים מיותרים שעשויים לפגוע במנותחת, ובאחריותו לבדוק את מידת החזה המבוקש ואת עמידתו בפרופורציות מבנה הגוף של האישה כדי להימנע מנזק גופני לגב ולכתפיים בשל נשיאת משקל החזה, או צניחה מואצת ופגיעה ברקמה. 

מי לא מתאימה לניתוח?

ניתוח להגדלת חזה אינו מתאים לכל אישה בהכרח וישנם מקרים בהם אסור לבצע אותו.

– מי שסובלת ממחלה קשה אינה יכולה לבצע ניתוח להגדלת חזה בשל סיכונים שונים לבריאותה הכרוכים בניתוח המבוצע תחת הרדמה כללית.
– מי שסובלת ממחלה נפשית שאינה מאוזנת תחת טיפול תרופתי צריכה להימנע מניתוחי הגדלת חזה, או ניתוחים אסתטיים אחרים בשל הספק במוכנות הנפשית לקבל החלטה מושכלת ומודעת וביכולת לעמוד בתהליך ההחלמה.
– אין לעבור את הניתוח בזמן הנקה וכשלושה עד חמישה חודשים מסיום ההנקה, בשל שינויים שעדיין מתרחשים ברקמת השד, גודלו וצורתו, ובשל סיכון מוגבר לדימום, זיהום או הצטלקות קשה.
– נשים הסובלות ממחלות כרוניות מסוימות נדרשות להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל את אישורו לביצוע הניתוח.
– אין לבצע ניתוחי הגדלת חזה לנערות מתחת לגיל 17-18, מאחר שהחזה שלהן עדיין נמצא בתהליכי גדילה והתפתחות. היוצא מן הכלל הוא נערות עם מום מולד קשה/ אסימטריה בולטת או חזה גדול במיוחד – במקרים אלו חורגים לעתים ממגבלת הגיל על מנת למנוע מהנערה סבל נפשי וגופני.

–  לעתים נשים מבקשות לעבור הגדלת חזה, כאשר למעשה הרמת חזה יכולה לענות על ציפיותיהן, ולעתים יש לערוך ניתוח משולב. את ההתאמה המדויקת של סוג הניתוח הנדרש, מבצעים בפגישת ייעוץ והכוונה עם הכירורג הפלסטי.

ההכנה לניתוח

 במהלך פגישת הייעוץ מתבצעות בדיקות פיזיולוגיות שונות על מנת לבדוק את  מידת ההתאמה לניתוח, תוך התחשבות מלאה ברצונות ובצרכים של המועמדת לניתוח, ובהתאם לשיקולים הרפואיים כמו מידות הגוף, נפח השד ומאפייני הרקמה, במטרה להתאים את סוג הניתוח הרצוי והמדויק לכל אישה.

נשים מעל גיל 45 יידרשו לבצע בדיקת ממוגרפיה טרם הניתוח, במכונים המורשים לכך. הפניה לבדיקת ממוגרפיה מספק רופא המשפחה או כירורג שד.

כל אישה מקבלת את כל האינפורמציה אודות הניתוח אותו היא עתידה לעבור, כולל מידע אודות התוצאות הרצויות ואודות הסיכונים האפשריים.

ד"ר וולף נעזר בהדמיה בתלת מימד בכדי להמחיש באופן ויזואלי את תוצאות הניתוח. ההדמיה גם מאפשרת לבצע תיאום ציפיות טוב יותר, שהיא  חלק קרדינלי בהצלחת הניתוח.

במסגרת ההכנות לניתוח יהיה צורך לקבוע תוכנית ניתוח מדויקת, שתכלול את סוג השתלים ומימדיהם, מיקום החתך ואת מנח השתל. מדובר בהחלטות חשובות אותן יש לבצע בכובד ראש, לכן בחלק מהמקרים יהיה צורך ביותר מפגישת הכנה אחת.

הצלחת הניתוח, עמידה בציפיות המטופלת ושביעות רצון גבוהה מהתוצאות לאורך זמן טמונים בהתאמה אישית של השתל למטופלת ובתאום ציפיות נכון בין המטופלת לבין המנתח. יש לקחת בחשבון את רצונותיה של המטופלת, לצד שיקולים רפואיים חשובים כמו מידות הגוף, נפח השד הקיים ומאפייני הרקמה של המטופלת באזור השד הקיים. ייתכן שתידרשנה מספר פגישות כדי לקבוע את סוג השתל ומימדיו ואת תוכנית הניתוח המדויקת, כולל מיקום החתך ומנח השתל, מעל או מתחת לשריר, ובכך להשיג את התוצאה הבטוחה ביותר והטבעית ביותר שתחזיק מעמד למשך הזמן הרב ביותר.

הגדלת חזה או הרמת חזה?

הגדלת חזה וניתוח הרמת חזה הם שני ניתוחים שונים המתבצעים בטכניקה שונה. ניתן לשלב בין שני הניתוחים במידת הצורך, בהתאם לתכנית הניתוח שנקבעה מראש.

מהלך ניתוח הגדלת חזה

הניתוח עצמו אורך כשעה, והוא מתבצע תחת הרדמה כללית. החדרת השתלים מתבצעת דרך חתך קטן בעור ויצירת כיס אליו מוכנס השתל. סוג השתל וצורתו נקבעים מראש בהתאמה אישית לכל מטופלת תוך התייעצות אתה, בהתאם לצרכים ולנתונים הפיזיולוגיים, כפי שנקבע בפגישת ההכנה.

מיקום השתל תלוי במבנה גופה של האישה, כאשר אצל נשים רזות הוא בדרך כלל יוכנס מתחת לשריר בית החזה, ואצל נשים מלאות מעל לשריר החזה, ולאחר הכנסת השתל, ייתפר החתך בתפרים סמויים. בניגוד לניתוחי הרמה והקטנת חזה, אחרי ניתוח הגדלת חזה לא נהוג לחבוש את השדיים ובשבועות שאחרי הניתוח תלך המנותחת עם חזיית ספורט.

במרבית המקרים המנותחות אינן נזקקות לאשפוז לילה, ומשוחררות  להתאוששות בביתן מספר שעות לאחר הניתוח. ד"ר וולף וצוות המרפאה מלווה את המטופלת  עד לתום תקופת ההחלמה.

סוגי שתלים

נגן וידאו

סוגי שתלים להגדלת חזה

עם השנים נוספו להיצע סוגים נוספים של שתלים. ניתן לתאר את תהליך ההשתכללות של תחום שתלי הסיליקון כתהליך של קפיצות דור. כאשר עם הזמן נוספו לשתלי הסיליקון מרכיבים של איכות, כמו מרקם תוכן השתל מנוזלי לקוהסיבי או מוצק. כמו כן, נוספו מרכיבים של טקסטורה וחספוס לשתל, כאשר היום ישנה נטייה לחזור אחורה אל השתלים ולהשתמש בשתלים שהחספוס שלהם עדין, דמויי משי.

קיימים הבדלים בצורת השתל. בעוד שהשתלים הראשונים היו שתלים עגולים, עם הזמן נוספה גם האפשרות להיעזר בשתל שצורתו טיפתית, על מנת להעניק לשד מראה טיבעי יותר, ולהצניע את המעבר בין אזור הצוואר והקוטב העליון של השד, לאזור הנפח המירבי שאמור להימצא מאחורי הפיטמה.

גם לרוחב השתל יש משמעות גדולה ובבחירת השתל בין אגסי, או עגול ללא קשר לסוג החספוס אם קיים, צריך קודם כל להתאים את רוחב השתל לממדי רוחב השד הקיים. שכן, חריגה של השתל מגבולות השד הקיים יכולה לגרום להיסט לא טבעי של הפטמה ("פזילה"), להפרעה בנוחות התנועה באזור בית השחי, או במקרה ההפוך לחיבור מלאכותי ופגיעה בקווים האנטומיים הטבעיים של קו המחשוף.

זה נכון שלעיתים יש פער בין הציפיות של המטופלת לקרב בין השדיים על ידי החדרת השתל קרוב יותר למרכז בית החזה, אך הלכה למעשה זוהי בחירה שטמון בחובה סיכון רב גם לעיוות צורת השד, וגם להיסט של הפיטמה הצידה.

במובן מסוים אנו שבויים בתכתיב של צורת בסיס השד הטבעית, גם בבואנו לתכנן ניתוח של הגדלת חזה.

לגבי החספוס של השתל, נרחיב ונאמר שאם בעבר ידענו שככל הנראה החספוס המעטר את השתל מבחוץ יכול לסייע לגוף להגיב בצורה טבעית יותר לשתל הסיליקון, במיוחד כאשר ממקמים אותו מעל השריר, לאפשר אחיזה טובה יותר של השתל ברקמה ולהקטין את שימור המקרים בהם נוצרת קופסית נוקשה  דרך העור, אנו יודעים כיום שהחספוס יכול להוות גם חרב פיפיות. כלומר, הפוטנציאל של הסתתרות חיידקים בחריצים הגסים של השתל המחוספס, עלולה לגרום לתהליך דלקתי עדין וממושך עד כדי כרוני, שגם לו יש תופעות לוואי נדירות אמנם, אך בלתי רצויות

צורת השתלים

השתלים מתחלקים לשתי צורות עיקריות: שתלים עגולים ושתלים בצורת טיפה. בשתלים עגולים נוהגים להשתמש כאשר לשד צורה יפה ומפותחת הדורשת הגדלה בלבד, כך שהשתל  ידחוף את השד הקיים קדימה ויעניק לו נפח. לעומת זאת, השתל הטיפתי עוצב כך שהשד יקבל צורה טבעית, והם מתאימים לשימוש במקרים בהם רקמת השד מועטה או כשצורת השד אינה מפותחת.

סוגי מילוי השתלים

מלבד בצורה, נבדלים השתלים גם בסוג המילוי שלהם. שתלי סיליקון הם הנפוצים ביותר, והם מורכבים ממעטפת שתוכנה הוא ג'ל סיליקון. בניגוד לשתלים בהם נעשה שימוש בעבר, שתלי הסיליקון המודרניים בטוחים יותר לשימוש, ומבוססים על טכנולוגיה מתקדמת יותר המקנה להם עמידות משופרת. מלבד שתלי הסיליקון קיימים גם שתלי מי מלח, העשויים מעטפת סיליקון חיצונית המכילה מי מלח, ושתלי פוליאוריתן, שהם שתלי סיליקון העטופים בשכבת פוליאוריתן, חומר מלאכותי השומר על תוצאות הניתוח לאורך זמן ומקטין את הסיכוי להיווצרות קופסית.

מהי קופסית?

לאחר ניתוח להגדלת חזה מתחולל בגוף תהליך טבעי הכולל התפתחות רקמה עדינה שמפרידה ומבודדת בין השתל לרקמות הגוף, לרקמה הזו קוראים קופסית. זו אינה תופעה מסוכנת, אולם כאשר הרקמה עבה מדי היא עלולה ליצור אי נוחות של המטופלת. כדי לפתור את בעיית ההתקשות ניתן במקרים מסוימים להשתמש בשתל מחוספס, אולם במקרים נדירים השתל המחוספס עלול לגרום להתפתחות דלקת כרונית ולתופעה נדירה ביותר של לימפומה של הקופסית. כדי לפתור את הבעיות האלה פותחו שתלי ננו-טקסטורה, שתלים בהם החספוס עדין ביותר ומזכיר מרקם של משי. החיספוס העדין לא מאפשר לחיידקים להתפתח, וכך נמנעת הדלקת הכרונית ותופעת הלימפומה של הקופסית.

תקופת ההחלמה והגבלות לאחר הניתוח

ההרגשה לאחר הניתוח תלויה מאוד בסוג הניתוח. ניתוח בו השתל מונח מתחת לשריר נחשב ניתוח מורכב יותר, והכאבים לאחריו צפויים להיות חזקים יותר. תקופת ההחלמה אורכת בדרך כלל כחודש, כשבמהלכו על המטופלת ללבוש חזיית ספורט ולהימנע מלשכב על בטנה. בשבועות הראשונים יש להימנע מפעילות הגורמת לטלטול קיצוני של השדיים, כגון ריצה, קפיצות ופעילות אינטנסיבית בחדר כושר.  לפעילות שגרתית ניתן לחזור בתוך מספר ימים, ולפעילות פיזית מתונה בתוך שבועיים. מרבית המטופלות יידרשו ליטול אנטיביוטיקה לאחר הניתוח לצורך מניעת התפתחות זיהומים.

חשוב לדעת שהתוצאות הסופיות של הניתוח יתקבלו רק אחרי כשלושה חודשים, ובתחילה השדיים עשויים להיראות מעט מורמים יותר ופחות טבעיים.

תופעות לוואי

ישנן מספר תופעות לוואי שעשויות להתרחש בעקבות ניתוח הגדלת חזה. חשוב לציין שתופעות אלו הן טבעיות ועתידות לחלוף במהלך תקופת ההחלמה:

– רגישות גבוהה במקום הניתוח. תופעה טבעית הנוצרת אחרי הליך כירורגי.
– שדיים גבוהים וקשיחים. תופעה שכיחה הנגרמת בשל הצטברות נוזלים, התכווצות של השריר ומתיחה של העור.
– עור מתוח ומבריק. נפח החזה גדל, לכן העור נמתח ואט אט מתאים עצמו למצב החדש.
– חוסר שיווי משקל. כיוון שנפח החזה גדל עשויה להיווצר תחושת ערעור בשיווי המשקל, תחושה זו תיעלם לאחר הסתגלות לפרופורציות הגוף החדשות.

סיבוכים אפשריים

בעבר, סיבוכים לאחר ניתוחי הגדלת חזה היו נפוצים יחסית, אולם כיום הם מתמעטים והופכים נדירים יותר ויותר. על ידי בחירה בכירורג פלסטי מומחה תוכלי להקטין למינימום את מידת הסיכון.

הסיבוכים הנדירים שעלולים להתרחש כוללים עיוות בצורת השד, דליפת השתלים, שטף דם, ירידה בתחושה במקום המנותח וזיהום. הסיבוכים הללו נדירים, וניתנים לטיפול. מאחר וחלק מהסיבוכים עלולים להתרחש זמן רב אחרי הניתוח, יש לעקוב אחרי המצב הגופני, ובכל מקרה של ספק מומלץ לפנות למרפאה. כמו כן, מומלץ לעבור בדיקה מקיפה אצל הרופא המנתח או כירורג שד – אחת לשנה.

הנקה לאחר ניתוח הגדלת חזה

נשים רבות נמנעות מניתוחי חזה בשל החשש שלא יוכלו להניק, אך החשש הזה אינו מוצדק, שכן על פי רוב אין פגיעה בצינוריות החלב בניתוח הגדלת חזה. החשש קשור יותר לניתוח הקטנת חזה. אולם, לאחר ניתוח להגדלת חזה אינו פוגע ביכולת האישה להניק.

האם התוצאות נשארות לכל החיים?

במידה והניתוח התבצע על ידי כירורג פלסטי מומחה ונעשה בו שימוש בשתלים מתקדמים, אין מניעה כי תוצאות הגדלת החזה יחזיקו מעמד לכל החיים. יחד עם זאת, לשתל יש בלאי, ויש לבחון את שלמותו מעת לעת, כמו כן – התפתחות של התכווצות קופסית או רצון לשנות את גודל השתלים – הן סיבות נוספות בעטיין המטופלת עשויה לבקש לעבור ניתוח נוסף. בנוסף, במהלך השנים וכתוצאה מתהליך ההתבגרות של הגוף, נוצרים שינויים בעור וברקמות, ויתכן שתיגרם נפילה של החזה, מה שיפגע בתוצאות הניתוח. כדי להבטיח את התוצאות וכדי להימנע מסיבוכים שונים יש לבדוק את השתלים אחת לכמה שנים.

צלקות לאחר ניתוח הגדלת חזה

החתך בניתוח הגדלת חזה נעשה לרוב תחת הקפל התת שדי או סביב עטרת הפטמה. במקרים בהם נערך ניתוח משולב של הגדלה והרמת חזה, יהיו שני חתכים. האחד סביב עטרת הפטמה אשר ממנו יורד חתך אל הקפל התת שדי.הצלקות שיוותרו לאחר הניתוח תלויות בטכניקת הניתוח, במיקומים של החתכים, במיומנות ומקצועיות הרופא המנתח ובנתונים האישיים של המנותחת.בדרך כלל ועל פי רוב, הצלקות שנותרות כשנתיים לאחר הניתוח הנן קטנות ואסתטיות, כאשר הן בולטות יותר ככל שהעור כהה יותר. אחת ההנחיות לאחר הניתוח היא הקפדה על היגיינה מתאימה באזור הניתוח, והיא גם מסייעת לאורך זמן בהחלמת הצלקות. כמו כן, הקפדה על הימנעות מחשיפה לשמש, והימנעות ממתיחת יתר של העור, תורמות גם הן לטשטוש הצלקות.

תוצאות ניתוח הגדלת חזה – תמונות לפני ואחרי

איך מתחילים?

אם אינך מרוצה ממראה החזה שלך ומעוניינת לבצע שינוי חיצוני, את מוזמנת להתקשר למרפאה ולקבוע פגישת ייעוץ והתאמה עם ד"ר וולף. בפגישה תוכלי לשאול את כל השאלות החשובות, לקבל את כל המידע הרלוונטי ובסופו של דבר יתאים ד"ר וולף את הטיפול המתאים עבורך.

לקביעת פגישת ייעוץ ללא מחויבות התקשרי עכשיו 073-3745605

כירורגיית שד

ד"ר וולף הינו בעל ניסיון רב בניתוחי שד למיניהם, כגון: ניתוח הגדלת או הרמת חזה, ניתוח הקטנת חזה, ניתוח לתיקון גניקומסטיה (תיקון חזה נשי אצל גבר), ניתוח לתיקון פטמה שקועה, שחזור שד, ועוד מגוון ניתוחים פלסטיים וטיפולים רפואיים-אסתטיים.

בניתוחי חזה, כמו ובפרט בניתוח הגדלת חזה, הצלחת הטיפול טמונה בפגישת ייעוץ מקיפה, בה מקדיש כל כירורג פלסטי זמן להבנה עמוקה של רצונות המטופלת. לאחר היכרות יסודית עם הרקע הרפואי הכללי והרלוונטי לשד, וביצוע בדיקה גופנית שתוקדש להערכה וניתוח של איכות הרקמה ומבנה בית החזה של המטופלת, יתקבלו מרכיבי היסוד שעל פיהם תוכלי לבחור את הניתוח המתאים, הטכניקה הנכונה, והבחירה המקצועית בסוג וממדי השתל שנכון לך.

תהליך זה יאפשר לרופא להמליץ, במקרים מסוימים, להוסיף מרכיב של הרמת החזה לניתוח הגדלת חזה, או לבחור בטכניקה עדיפה לביצוע ניתוח הקטנת חזה. שלבי התהליך יאפשרו להתאים למטופלת מנח וסוג שתל שיתאימו לגופה בצורה הטובה ביותר.

אשמח לקבל פרטים נוספים

כן, אשמח לקבוע