ניתוח הגדלת חזה

החזה הנשי נחשב כאיבר מיני וסקסי, ונשים רבות המעוניינות לבצע שינוי קוסמטי בגופן בוחרות לבצע אותו דווקא בחזה. מהסיבה הזו, ניתוח הגדלת חזה הפך לניתוח הקוסמטי הנפוץ ביותר בקרב נשים, בארץ ובעולם

ניתוחי הגדלת חזה הם הניתוחים הפופולריים ביותר היום בתחום הניתוחים הקוסמטיים, בעיקר כמענה על צורך תרבותי-חברתי והכתבות אופנתיות. ניתוח הגדלת חזה מגדיל את נפח השדיים על ידי החדרת שתלים מתחת לעור, ומסייע לנשים שאינן שלמות עם גודל החזה שלהן או עם מראהו, להינות מחזה אסתטי ומראה טבעי.

מעבר לצורך התרבותי-חברתי, כאמור, נשים בעלות חזה קטן, או כאלה שחוות שינויים במבנה השד ומראהו בשל הריונות והנקות, ירידה משמעותית במשקל ועוד, עשויות לסבול מהמראה המשתנה של החזה, ולחוות פגיעה בדימוי הגוף ובדימוי העצמי ובבטחון העצמי שלהן. לנשים כאלה ניתוח הגדלת חזה יכול לשפר משמעותית את איכות החיים ואת רמת הבטחון. בזכות הטכנולוגיה המתקדמת ניתן להעניק לחזה מראה טבעי ואסתטי או להחזיר לו את המראה והתחושה במגע שהיו לו לפני השינויים, תוך הקפדה על מבנה וצורה טבעיים ככל האפשר.

מהו ניתוח הגדלת חזה?

ניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח קוסמטי שמטרתו להעצים את מראה החזה של המנותחת. הניתוח מתבצע על ידי החדרת שתלים לגופה של המטופלת, ובחלק מהמקרים ישולב בתהליך גם ניתוח הרמת חזה.

הסיבות לביצוע ניתוח הגדלת חזה

הגדלת חזה נעשית בדרך כלל בגלל שיקולים אסתטיים, חברתיים ופסיכולוגיים. מבחינה אסתטית, חזה לא מפותח או מרוקן וכן שדיים לא סימטריים עלולים לגרום לאי נוחות וחוסר ביטחון עצמי אצל האישה. הניתוח מאפשר לספק לגוף פרופורציות נכונות יותר.

כאשר מדברים על היבטים חברתיים או פסיכולוגיים, מתייחסים בדרך כלל לתחושה אישית וסובייקטיבית של האישה ביחס לעמידת החזה שלה בקריטריונים דמיוניים שהתרבות המערבית הכניסה לראשה. אנחנו תוצר של התרבות בה אנו חיים ואין לנו הרבה ברירות מלבד להישמע לנורמות של החברה. כאשר אישה מרגישה שלא בנוח עם גופה, הרפואה הפלסטית מאפשרת לה לחוש טוב יותר וזוהי בדיוק מטרתו של ניתוח הגדלת חזה.

למעשה, ניתוח הגדלת חזה הוא תמיד פתרון אסתטי, כיוון שחזה קטן אינו מהווה בעיה רפואית, אך בשל הקריטריונים הבלתי מתפשרים של התרבות המערבית בכל הנוגע לגוף הנשי, נשים עם חזה קטן במיוחד, חזה שאינו מפותח או חזה א-סימטרי, עשויות לסבול מדימוי גוף נמוך ומקשיים ברמה החברתית, הנפשית והפסיכולוגית. במקרים כאלה, עבור אותן נשים, הניתוח מהווה הצלה של ממש, ולכל הפחות הזדמנות להשפיע על איכות חייהן לטובה בצורה דרסטית.

מי מתאימה לניתוח הגדלת חזה?

אפשר לעבור ניתוח הגדלת חזה עם סיום התפתחות החזה, המתרחשת סביב גיל 18. הניתוח מתאים לנשים בעלות חזה קטן, וכן נשים שחלו שינויים פיזיולוגיים במבנה החזה שלהן, כמו נשים שעברו הריונות ולידות או נשים שחוו ירידה דרסטית במשקל. עבור נשים אלה ניתוח הגדלת חזה עשוי להיות מקור לשיפור באיכות החיים ובביטחון העצמי.

ניתוחי הגדלת שדיים מתאימים לנשים שחוו שינוי במראה החזה במהלך החיים, לכאלה שהחזה הטבעי שלהן קטן במיוחד או א-סימטרי, ולכל מי שאינה מרוצה מגודל החזה שלה או ממראהו. חשוב לשים סייג לסעיף המרוצות האישית ממראה החזה, וחשוב לוודא מראש את מוכנותה הנפשית של האישה לניתוח מחד, אך לבדוק את מידת החזה המבוקש ואת עמידתו בפרופורציות נורמליות כדי להימנע מנזק גופני לגב, או צניחה מואצת ופגיעה ברקמה לדוגמא, בשל נשיאת משקל החזה. מכיוון שלא מדובר בניתוח מציל חיים בהגדרתו, מוטלת על כל מנתח חובה מוסרית לסרב לבצע ניתוחים מיותרים שעשויים לפגוע במנותחת.

מי לא מתאימה לניתוח?

ניתוח להגדלת חזה אינו מתאים לכל אישה בהכרח וישנם מקרים בהם אסור לבצע אותו.

  • מי שסובלת ממחלה קשה אינה יכולה לבצע ניתוח להגדלת חזה בשל סיכונים שונים לבריאותה הכרוכים בניתוח המבוצע תחת הרדמה כללית.
  • מי שסובלת ממחלה נפשית שאינה מאוזנת תחת טיפול תרופתי צריכה להימנע מניתוחי הגדלת חזה או ניתוחים אסתטיים אחרים בשל הספק במוכנות הנפשית לקבל החלטה מושכלת ומודעת וביכולת לעמוד בתהליך ההחלמה.
  • אין לעבור את הניתוח בזמן הנקה וכשלושה חודשים עד  5 חודשים לאחר סיום ההנקה, בשל שינויים שעדיין מתרחשים ברקמת השד, גודלו וצורתו, ובשל סיכון מוגבר לדימום, זיהום או הצטלקות קשה.
  • נשים שסובלות ממחלות כרוניות מסוימות נדרשות להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל את אישורו לביצוע הניתוח.
  • אין לבצע ניתוחי הגדלת חזה לנערות מתחת לגיל 17-18, מאחר שהחזה שלהן עדיין מצוי בתהליכי גדילה והתפתחות. היוצא מן הכלל הוא נערות עם מום מולד קשה/ אסימטריה בולטת או חזה גדול במיוחד – במקרים אלו חורגים לעיתים ממגבלת הגיל על מנת למנוע מהנערה סבל נפשי וגופני.

ניתוח להגדלת חזה לא יתאים לכל אחת, ונשים הסובלות מבעיות בריאותיות שונות ידרשו לבדיקות נוספות בטרם יוחלט על ביצוע הניתוח. נשים מניקות יצטרכו לחכות עד חמישה חודשים מסיום ההנקה, כיוון שבזמן הזה מתרחשים שינויים פיזיולוגיים ברקמת השד.

לעתים מגיעות לפגישות הייעוץ הראשונות עם הרופא נשים בעלות חזה שאולי לא נראה מושלם, אך בהחלט לא מתאים לניתוח הגדלה. לעיתים נשים מבקשות לעבור הגדלת חזה, כאשר למעשה הרמת חזה יכולה לענות על ציפיותיהן, ולעיתים יש לערוך ניתוח משולב. את ההתאמה המדוייקת של סוג הניתוח הנדרש, מבצעים בפגישת ייעוץ והכוונה עם הכירורג הפלסטי.

ההכנה לניתוח

אם אינך מרוצה מגודל החזה שלך ומעוניינת בניתוח הגדלת חזה את מוזמנת לקבוע פגישת ייעוץ והתאמה עם ד"ר וולף. במהלך הפגישה יבצע ד"ר וולף בדיקות פיזיולוגיות שונות ויבין מהן הציפיות שלך מהניתוח. כמו כן תיבחן מידת ההתאמה שלך לניתוח, תוך התחשבות מלאה ברצונותייך ובהתאם לשיקולים הרפואיים כמו מידות הגוף, נפח השד ומאפייני הרקמה. בסופו של דבר יתאים לך ד"ר וולף את סוג הניתוח הנכון ויספק לך מידע אודות התוצאות הרצויות ואודות הסיכונים האפשריים.

ד"ר וולף נעזר בהדמיה בתלת מימד בכדי להעביר בצורה טובה יותר את המשמעות של הטיפול וכדי לצפות את התוצאות בצורה טובה ומדויקת יותר. ההדמיה מאפשרת  לערב את המטופלת בהכנה לניתוח. ההדמיה מאפשרת לבצע תיאום ציפיות טוב יותר, חלק קרדינלי בהצלחת הניתוח.

במסגרת ההכנות לניתוח יהיה צורך לקבוע תוכנית ניתוח מדויקת, שתכלול את סוג השתלים ומימדיהם, את מיקום החתך ואת מנח השתל. מדובר בהחלטות חשובות אותן יש לבצע בכובד ראש, לכן בחלק מהמקרים יהיה צורך ביותר מפגישת הכנה אחת.

הצלחת הניתוח, עמידה בציפיות המטופלת ושביעות רצון גבוהה מהתוצאות לאורך זמן טמונים בהתאמה אישית של השתל למטופלת ובתאום ציפיות נכון בין המטופלת לבין המנתח. יש להביא בחשבון את רצונותיה של המטופלת כמו גם שיקולים רפואיים חשובים כמו מידות הגוף, נפח השד הקיים ומאפייני הרקמה של המטופלת באזור השד הקיים. ייתכן שתידרשנה מספר פגישות כדי לקבוע את סוג השתל ומימדיו ואת תוכנית הניתוח המדויקת, כולל מיקום החתך ומנח השתל, מעל או מתחת לשריר, ובכך להשיג את התוצאה הבטוחה ביותר והטבעית ביותר שתחזיק מעמד למשך הזמן הרב ביותר.

הגדלת חזה או הרמת חזה?

הגדלת חזה וניתוח הרמת חזה הם שני ניתוחים שונים המתבצעים בטכניקה שונה. ניתן לשלב בין שני הניתוחים במידת הצורך, בהתאם למהלך הניתוח שנקבע מראש.

מהלך הניתוח להגדלת שדיים

הניתוח עצמו אורך כשעה, והוא נערך תחת הרדמה כללית. החדרת השתלים מתבצעת דרך חתך קטן בעור ויצירת כיס אליו מוכנס השתל. סוג השתל וצורתו נקבעים מראש בהתאמה אישית לכל מטופלת תוך התייעצות איתה, בהתאם לצרכים ולנתונים הפיזיולוגיים, כפי שנקבע בפגישת ההכנה.

מיקום השתל תלוי במבנה גופה של האישה, כאשר אצל נשים רזות הוא בדרך כלל יוכנס מתחת לשריר בית החזה, ואצל נשים מלאות מעל לשריר החזה, ולאחר הכנסת השתל, ייתפר החתך. בניגוד לניתוחי הרמה והקטנת חזה, אחרי ניתוח הגדלת חזה לא נהוג לחבוש את השדיים ובשבועות שאחרי הניתוח תלך המנותחת עם חזיית ספורט.

במרבית המקרים המנותחות אינן נזדקקות לאשפוז לילה, ומשוחררות  להתאוששות בביתן מספר שעות אחרי הניתוח. לאחר הניתוח תלווה המטופלת על ידי ד"ר וולף וצוות המרפאה עד לסיום תקופת ההחלמה.

סוגי שתלים

צורת השתלים

השתלים נחלקים לשתי צורות עיקריות: שתלים עגולים ושתלים טיפתיים. בשתלים עגולים נעדיף להשתמש כאשר לשד צורה יפה ומפותחת הדורשת הגדלה בלבד, כך שהשתל  ידחוף את השד הקיים קדימה ויעניק לו נפח. לעומת זאת, השתל הטיפתי עוצב כך שהשד יקבל צורה טבעית, והם מתאימים לשימוש במקרים בהם רקמת השד מועטה או כשצורת השד אינה מפותחת.

סוגי מילוי השתלים

מלבד בצורה, נבדלים השתלים גם בסוג המילוי שלהם. שתלי סיליקון הם הנפוצים ביותר, והם מורכבים ממעטפת שתוכנה הוא ג'ל סיליקון. בניגוד לשתלים בהם נעשה שימוש בעבר, שתלי הסיליקון המודרניים בטוחים יותר לשימוש, ומבוססים על טכנולוגיה מתקדמת יותר המקנה להם עמידות משופרת. מלבד שתלי הסיליקון קיימים גם שתלי מי מלח, העשויים מעטפת סיליקון חיצונית המכילה מי מלח, ושתלי פוליאוריתן, שהם שתלי סיליקון העטופים בשכבת פוליאוריתן, חומר מלאכותי השומר על תוצאות הניתוח לאורך זמן ומקטין את הסיכוי להיווצרות קופסית.

מהי קופסית?

לאחר ניתוח להגדלת חזה מתחולל בגוף תהליך טבעי הכולל התפתחות רקמה עדינה שמפרידה ומבודדת בין השתל לרקמות הגוף, לרקמה הזו קוראים קופסית. זו אינה תופעה מסוכנת, אולם כאשר הרקמה עבה מדי היא עלולה ליצור אי נוחות אצל המטופלת. כדי לפתור את בעיית ההתקשות ניתן במקרים מסוימים להשתמש בשתל מחוספס, אולם במקרים נדירים השתל המחוספס עלול לגרום להתפתחות דלקת כרונית ולתופעה נדירה ביותר של לימפומה של הקופסית. כדי לפתור את הבעיות האלה פותחו שתלי ננו-טקסטורה, שתלים בהם החספוס עדין ביותר ומזכיר מרקם של משי. החיספוס העדין לא מאפשר לחיידקים להתפתח, וכך נמנעת הדלקת הכרונית וככל הנראה גם אותה מחלה נדירה.

תקופת ההחלמה

ההרגשה לאחר הניתוח תלויה מאוד בסוג הניתוח. ניתוח בו השתל מונח מתחת לשריר נחשב ניתוח מורכב יותר, והכאבים לאחריו צפויים להיות חזקים יותר. תקופת ההחלמה אורכת בדרך כלל כחודש, כשבמהלכו על המטופלת ללבוש חזיית ספורט ולהימנע מלשכב על בטנה. בשבועות הראשונים יש להימנע מפעילות הגורמת לטלטול של השדיים. לפעילות שגרתית ניתן לחזור בתוך מספר ימים, ולפעילות פיזית מתונה בתוך שבועיים.

חשוב להבין שהתוצאות הסופיות יתקבלו רק אחרי כשלושה חודשים, ובתחילה השדיים עשויים להיראות מעט מורמים יותר ופחות טבעיים.

תופעות לוואי

ישנן מספר תופעות לוואי שעשויות להתרחש בעקבות ניתוח הגדלת חזה, יש להבין שאלה תופעות טבעיות שעתידות לחלוף במהרה:

  • רגישות גבוהה במקום הניתוח. תופעה טבעית הנוצרת אחרי הליך כירורגי.
  • שדיים גבוהים וקשיחים. תופעה שכיחה הנגרמת בשל הצטברות נוזלים, התכווצות של השריר ומתיחה של העור.
  • עור מתוח ומבריק. נפח החזה גדל, לכן העור נמתח ואט אט מתאים עצמו למצב החדש.
  • חוסר שיווי משקל. כיוון שנפח החזה גדל עשויה להיווצר תחושת ערעור בשיווי המשקל, תחושה זו תיעלם אחרי שהמטופלת תתרגל למצבה החדש.

סיבוכים אפשריים

בעבר, סיבוכים לאחר ניתוחי הגדלת חזה היו נפוצים יחסית, אולם כיום הם מתמעטים והופכים נדירים יותר ויותר. על ידי בחירה בכירורג פלסטי מומחה תוכלי להקטין למינימום את מידת הסיכון.

הסיבוכים הנדירים שעלולים להתרחש כוללים עיוות בצורת השד, דליפת השתלים, שטף דם, ירידה בתחושה במקום המנותח וזיהום. הסיבוכים הללו נדירים, במידה והם מתגלים הם ניתנים לטיפול. מאחר וחלק מהסיבוכים עלולים להתרחש זמן רב אחרי הניתוח, יש לעקוב אחרי המצב הגופני, ובכל מקרה של ספק מומלץ לפנות למרפאה. ללא קשר, מומלץ לעבור בדיקה מקיפה אצל הרופא המנתח או כירורג שד – אחת לשנה.

הנקה אחרי ניתוח הגדלת חזה

נשים רבות נמנעות מניתוחי חזה בשל החשש שלא יוכלו להניק, אך החשש הזה אינו מוצדק. החשש נוגע יותר לניתוח הקטנת חזה, אולם אין בעיה להניק אחרי ניתוח הגדלת חזה.

האם התוצאות נשארות לכל החיים?

במידה והניתוח התבצע על ידי כירורג פלסטי מומחה ונעשה בו שימוש בשתלים מתקדמים, אין מניעה כי תוצאות הגדלת החזה יחזיקו מעמד לכל החיים. יחד עם זאת, לשתל יש בלאי, ויש לבחון את שלמותו מעת לעת, כמו כן – התפתחות של התכווצות קופסית או רצון לשנות את גודל השתלים – הן סיבות נוספות בעטיין המטופלת עשויה לבקש לעבור ניתוח נוסף. בנוסף, עם השנים נוצרים שינויים בעור, ויתכן שתיגרם נפילה של החזה, מה שיפגע בתוצאות הניתוח. כדי להבטיח את התוצאות וכדי להימנע מסיבוכים שונים יש לבדוק את השתלים אחת לכמה שנים.

איך מתחילים?

אם אינך מרוצה ממראה החזה שלך ומעוניינת לבצע שינוי חיצוני, את מוזמנת להתקשר למרפאה ולקבוע פגישת ייעוץ והתאמה עם ד"ר וולף. בפגישה תוכלי לשאול את כל השאלות החשובות, לקבל את כל המידע הרלוונטי ובסופו של דבר יתאים ד"ר וולף את הטיפול המתאים עבורך.

לקביעת פגישת ייעוץ ללא מחויבות התקשרי עכשיו 03-6224028

צילומי לפני/אחרי של ניתוחים עשויים להכיל תכנים גרפיים.

כירורגיית שד

ד"ר וולף הינו בעל ניסיון רב בניתוחי שד למיניהם, כגון: ניתוח הגדלת או הרמת חזה, ניתוח הקטנת חזה, ניתוח לתיקון גניקומסטיה (תיקון חזה נשי אצל גבר), ניתוח לתיקון פטמה שקועה, שחזור שד, ועוד מגוון ניתוחים פלסטיים וטיפולים רפואיים-אסתטיים.

בניתוחי חזה, כמו ובפרט בניתוח הגדלת חזה, הצלחת הטיפול טמונה בפגישת ייעוץ מקיפה, בה מקדיש כל כירורג פלסטי זמן להבנה עמוקה של רצונות המטופלת. לאחר היכרות יסודית עם הרקע הרפואי הכללי והרלוונטי לשד, וביצוע בדיקה גופנית שתוקדש להערכה וניתוח של איכות הרקמה ומבנה בית החזה של המטופלת, יתקבלו מרכיבי היסוד שעל פיהם תוכלי לבחור את הניתוח המתאים, הטכניקה הנכונה, והבחירה המקצועית בסוג וממדי השתל שנכון לך.

תהליך זה יאפשר לרופא להמליץ, במקרים מסוימים, להוסיף מרכיב של הרמת החזה לניתוח הגדלת חזה, או לבחור בטכניקה עדיפה לביצוע ניתוח הקטנת חזה. שלבי התהליך יאפשרו להתאים למטופלת מנח וסוג שתל שיתאימו לגופה בצורה הטובה ביותר.