ניתוח פלסטי מילוי קמטים או מתיחת פנים עם חוטים, רפואה אסתטית ברמת גן
ניתוח פלסטי מילוי קמטים או מתיחת פנים עם חוטים, רפואה אסתטית ברמת גן

מתיחת פנים

הפנים שלנו הן החלק היחיד בגופנו שלא ניתן להסתיר, לכסות או להלביש – המראה של הפנים הוא הקריטריון המשמעותי ביותר באטרקטיביות ואסתטיקה.
בעוד שעד גיל מסוים נוכל להסתפק בשיטות שונות לטיפול בעור הפנים, הצערת העור והחזרת חיוניותו הרי שבסביבות שנות ה-40, פגעי הזמן ניכרים על פנינו.

הפתרון הטוב ביותר להשגת שיפור משמעותי במראה הכללי של הפנים הוא לעבור ניתוח מתיחת פנים.
כיום, מתיחות פנים מבוצעות בהצלחה גדולה מאוד, במגוון שיטות וללא תופעות לוואי מיוחדות. הרמת פנים יכולה לעזור להחזיר את הרעננות והחן לפנינו תוך שמירה על מראה טבעי ונאה.

איך פגעי הזמן משפיעים על הפנים שלנו?

ראשית נבין מה קורה לעור הפנים שלנו ככל שחולפות השנים.
כוח המשיכה, כמו גם הגנטיקה, משפיעים על הפנים שלנו ומביאים לאובדן נפח, מראה של עור "זולג" ובאופן כללי לצניחת הרקמות העמוקות.
גם פעולות שעליהן יש לנו שליטה כגון עישון, חשיפה מוגברת לשמש, אכילה לא מאוזנת, מיעוט נוזלים, לחץ נפשי לאורך זמן, צריכת אלכוהול, שינה לא מספקת והעדר פעילות גופנית מזרזים תהליכים אלו אשר משווים לפנים בסופו של דבר מראה עייף יותר ובעיקר מבוגר יותר.

את אותן הרקמות שצנחו ניתן להרים חזרה בעזרת ניתוח הרמת פנים ולהחזיר לעור שלנו, ולפנים באופן כללי את המראה הצעיר והרענן.

האם מתיחת פנים יכולה להחזיר אחורה את גלגלי הזמן?

התקדמות הטכנולוגיה הכירורגית בכלל והכירורגיה הפלסטית בפרט מאפשרת להצעיר את הפנים בצורה מאוד ניכרת ללא תופעות לוואי מיוחדות ועם אחוזי הצלחה ושביעות רצון גבוהים.

הרמת פנים יכולה לשפר משמעותית את הנראות של הפנים עבור כל מי שלא מוכן להתפשר על המראה שלו גם בגילאים מתקדמים יותר.
זאת בדיוק המטרה לשמה מבוצעות הרמות פנים – כדי להרגיש נאים יותר, צעירים יותר ומושכים יותר. הרמת פנים, גם קטנה (פרטים על סוגי הרמות פנים בהמשך) בהחלט יכולה להחזיר אחורה את גלגלי הזמן.

סרטון הסבר של ד"ר וולף

נגן וידאו

האם אפשר לשמור על מראה טבעי? האם יראו שעברתי הרמת פנים?

אחד החששות הגדולים של מנותחי מתיחת פנים נובע מניתוחים אלו מכיוון שבעבר התוצאה לא תמיד הצליחה להיראות טבעית.
חשוב לציין שכיום שאיפת המנתח היא להשיג את המראה הטבעי האפשרי ביותר וכי הדבר תלוי מאוד בניסיון שלו, במיומנות שרכש ובמקצועיות שלו ושל הצוות הרפואי. חשוב להבחין ולחדד את ההבדל בין ניתוחי מתיחת פנים שבוצעו בעבר ואשר הביאו לתוצאות כמעט לא טבעיות של הבעות קפואות ומראה מנותח לבין ניתוח הרמת פנים כפי שהוא מבוצע כיום, אשר מאפשר שמירה על מראה טבעי, הצערת מראה הפנים ושמירה על המאפיינים האישיים והייחודיים של כל מטופל.

למי מתאים ניתוח מתיחת פנים?

אין הגבלה על גיל המנותח אך למטופלות צעירות שיכולות להשיג שיפור משמעותי בטיפולים שאינם ניתוחיים, לא יומלץ הניתוח.
מצב בריאותי תקין הוא הכרחי על מנת לעבור את הניתוח ומטופלים בעלי מחלות רקע אשר אינם מאוזנים לא יוכלו לעבור אותו בשל הבעייתיות בביצוע הרדמה מלאה.
לפני הניתוח מעשנים ידרשו להפסיק לעשן שכן עישון הוא גורם סיכון משמעותי מאוד לסיבוכים בניתוחים מסוג זה ובכלל.

מרבית בני ה-40 ומעלה בהחלט יוכלו להיעזר במתיחת פנים כדי לשפר את מראה הפנים ולהחזיר להן את המראה הנאה.

מהם סוגי הניתוחים למתיחת פנים?

הרמת גבות
כאשר חלה צניחה בגובה הגבה וחלקה החיצוני כבר לא ממוקם מעל חלקה הפנימי כפי שעליה להיות, ניתן לבצע הרמת גבה כדי להחזיר את המצב לקדמותו. בניתוח מוסר חלק מהעור המיותר דרך החתך הניתוחי והגבות מורמות. לרוב ניתוח זה נעשה בשילוב עם ניתוח מתיחת פנים וישנן כמה אפשרויות למיקום החתך הניתוחי. משך הניתוח הוא כחצי שעה עד שעה ולרוב תוצאותיו נשמרות מספר שנים, כתלות במקצועיות הרופא המנתח ותכונות עורו של המנותח.

הרמת עפעפיים
עם הגיל מתחילה צניחה של העפעפיים עד למצב בו העפעף הנפול גורם להפרעה בשדה הראיה ומעבר לכך מדובר במראה פחות אסתטי של עין עייפה. גם בעפעפיים התחתונות חל שינוי ונוצרות "שקיות" מתחת לעיניים. ניתוח הרמת עפעפיים יוביל למראה עין פקוחה יותר ויטפל כמובן בבעיית ההפרעה בראיה. במהלך הניתוח מוסרים עודפי עור וכריות השומן שנוצרו. הניתוח אורך כשעה והוא מבוצע בהרדמה מקומית. ניתוח זה הינו ניתוח המשפיע מאוד על מראה הפנים, השיפור יכול להיות דרמטי במיוחד.

מיני מתיחת פנים
כאשר קיימים עודפי עור משמעותיים הם יוסרו בהרמת פנים מלאה. כאשר הניתוח ממוקד באזור מסוים או בכמות קטנה של אזורים ניתן לבצע ניתוח פחות נרחב הנקרא ניתוח "מיני מתיחת פנים" (mini facelift) שנמשך זמן קצר יותר ותוצאותיו כאמור ממוקדות יותר. ניתוח זה לרוב יתאים יותר למטופלים צעירים בתחילת שלבי הזדקנות העור ואשר חווים צניחה של העור וקמטים בעיקר בחלקים התחתונים של הפנים שהם אזורי הצוואר, הלחיים והלסת. הליך זה כאמור פשוט יותר, קצר יותר וגם זול יותר. הצלקות הניתוחיות מניתוח מיני הן קטנות יותר וחשוב מאוד לציין כי התוצאות לעומת זאת צפויות להישמר שנים רבות ממש כמו בניתוחי הרמת הפנים המסורתיים. לאחר שנים ועם המשך הזדקנות העור והתרופפותו, סביר כי הניתוח הבא שיידרש יהיה בכל זאת ניתוח הרמת פנים מקיפה.

מתיחת פנים בחוטים
מתיחת פנים עם חוטים היא פעולה פשוטה יותר בהשוואה לניתוחי פנים מסורתיים שהוזכרו עד כה, אשר מאפשרת ביצוע שינויים קוסמטיים בעור הפנים ללא הרדמה מלאה ולכן מדובר בתהליך בעל פחות סיכונים למטופל ואשר ההחלמה ממנו קלה וקצרה יותר.
החוטים בהם משתמש הרופא מסייעים בהחזקת העור מתוח ויכולים להיות חוטים קבועים ואף חוטים מתכלים שכן הם מותירים רקמה פנימית שעוזרת להרים את העור גם כאשר הם כבר לא בתוכו. לרוב תהליך זה של מתיחה עם חוטים יחזיק מעמד זמן קצר יותר ממתיחת פנים מסורתית אך יתרונו הנוסף הוא בכך שלרופא ישנה שליטה רחבה יותר בתוצאות הטיפול שכן העור יכול להמשך למספר כיוונים בעזרת החוטים בעוד שבניתוח מתיחת פנים ניתן למשוך את העור רק ימינה ושמאלה.

מתיחת צוואר
ניתוח זה מהווה לרוב חלק מניתוח מתיחת פנים מלאה אך לא פעם כאשר עור הצוואר מגלה סימני הזדקנות מהירים יותר מעור הפנים, ישנן מטופלות שמבקשות לבצעו במיוחד. מדובר בניתוח קל יחסית שבמהלכו מוסר השומן הבעייתי ולאחר מכן מבצע המנתח הידוק של השרירים ומתיחה של העור כך שמתקבל מראה צעיר יותר של הצוואר וכתוצאה מכך תוצאה כללית של הצערת הפנים.

ניתוח סנטר
ניתוח סנטר יכול לתת מענה למראה סנטר בולט, סנטר מחוק (סנטר שנסוג לאחור ומוטה כלפי מטה), סנטר מפוצל או סנטר שפשוט לא מסתדר עם הפרופורציות בפנים, לא פעם אחרי ניתוח אף שכן אז משתנות הפרופורציות כלליות של הפנים. מדובר בניתוח שאורך כשעה עד שעתיים וניתן לבצעו תחת הרדמה מלאה או חלקית לפי החלטת הרופא המנתח בהתאם למצבו של המטופל וההיסטוריה הרפואית שלו.

מתיחת פנים לגברים
אם בעבר ניתוח הרמת פנים היה נחלתן כמעט הבלעדית של הנשים הרי שבשנים האחרונות יותר ויותר גברים מבקשים לעבור ניתוח שכזה. קיימים מספר הבדלים בהקשר זה בין גברים לנשים שעל המנתח לתת עליהם את הדעת: העור הגברי הוא עבה יותר, ריבוי כלי דם אצל גברים יביא לדימום רב יותר, גברים נוטים יותר להתקרח ויש לקחת זאת בחשבון בחישוב מיקום החתכים והצלקות וגם שיער הפנים של הגברים מהווה שיקול דומה.

במהלך ניתוח הרמת פנים מקיף או מצומצם ניתן גם לשלב הזרקה של שומן עצמי, שתל סנטר, קילוף עור וניתוח עפעפיים, אשר נועדו לשדרג את התוצאה הניתוחית, כאשר הדבר תואם את מצבו של המטופל ורצונותיו.

תמונת לפני ואחרי ניתוח מתיחת פנים

פנים לפני ואחרי, מקרה 2, פרופיל

איך להתכונן לקראת מתיחת פנים?

מטופל שנמצא מתאים לניתוח יידרש למספר בדיקות והתאמות טרם ההגעה לניתוח.
ישנן בדיקות שגרתיות שמבוצעות לפני כל ניתוח וכך גם במקרה של ניתוח להרמת פנים ובכללן בדיקות דם שונות.
המטופל יתבקש להפסיק לעשן מספר שבועות לפני הניתוח, תידרש הפסקה של חלק מתוספי המזון ותרופות כגון כאלה שעלולות לגרום להפרעה בקרישתיות הדם, להימנע מחשיפה לשמש ולהימנע מטיפולי פנים בתקופה שקודמת לניתוח.

מומלץ גם להביא לרופא תמונה ישנה כדי לאפשר לו להתרשם מהמראה הטבעי ומתכונות הפנים טרם השינויים כך שאפשר יהיה לכוון ככל שניתן את תוצאות הניתוח.

חשוב לדעת שאם קיים רצון לרדת עוד במשקל, הרי שמוטב לדחות את הניתוח עד להגעה למשקל היעד שכן ירידה במשקל לאחר ביצוע ניתוח הרמת פנים, עלולה להביא לצניחה חוזרת של הרקמות.

מהו מהלך הניתוח?

משך ניתוח הרמת פנים הוא בין שעתיים לשלוש בהתאם למורכבותו וכמות התהליכים שמבצע המנתח במהלכו.
הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה מלאה ורק במקרים מועטים יתבצע תחת טשטוש והרדמה חלקית.

בניתוח יוצר המנתח חתכים קטנים סביב האוזניים ובעורף אשר מאוחר יותר יוסוו בקו השיער ומבצע הרמה של מצבורי השומן, מתיחה של השרירים והידוק של עור הפנים באזור קו הלסת והצוואר, צידי הפה והלחיים. התפרים יכולים להיות תפרים מתכלים או תפרים שהמנתח יסיר לאחר מספר ימים.
במקרים מסוימים ובמידת הצורך המטופל יתבקש להישאר תחת השגחה במשך הלילה.

איך ארגיש אחרי ניתוח מתיחת פנים? למה לצפות בתקופת ההתאוששות?

יש לזכור שבשבועות שלאחר הניתוח ייתכן כי הפנים יהיו נפוחות וחבולות אך תופעות אלה צפויות לחלוף תוך שבועיים-שלושה ואז יתחיל להתקבל המראה הטבעי והקבוע של הפנים.
תיתכן ירידה זמנית בתחושה שבעור הפנים ואף תחושה של מתיחת יתר באזור הצוואר- תופעות אשר יחלפו בהדרגה במהלך החודש הראשון שלאחר הניתוח. באופן כללי מומלץ לתת לגוף לנוח ולהחלים בקצב שלו, לא למהר לחזור לעבודה ולשגרה עד שהרופא מאשר זאת.

בשבועות שלאחר הניתוח יש להימנע משימוש בתכשירים קוסמטיים, להימנע מחשיפת עור הפנים והצוואר לשמש במשך מספר חודשים ולהקפיד להשתמש במסנני קרינה. הרופא לרוב ימליץ לשקול לבצע לאחר מספר חודשים טיפולים מרפאים לעור הפנים תוך דגש על מרקם העור שכן יש לזכור שהניתוח מחזיר את מראה הפנים מספר שנים אחורה אך אינו מונע את המשך ההזדקנות ולכן אינו עוצר את תופעת צניחת הרקמות העתידית.

מהן תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים של מתיחת פנים?

למתיחת פנים על סוגיה השונים אין תופעות לוואי מיוחדות למעט אלו הנפוצות לאחר כל הליך ניתוחי.
שטף דם דל, נפיחות ובצקת הן תופעות לוואי טבעיות שעוברות ללא כל התערבות לאחר כשבועיים-שלושה. אי נוחות וכאב ניתן לשכך על ידי שימוש במשככי כאבים ללא מרשם או לבקש מן הרופא מרשם לתרופה חזקה יותר במידת הצורך.

לניתוח אין סיכונים משמעותיים ומרבית המטופלים עוברים אותו בהצלחה. עם זאת, כמו בכל ניתוח, יש לשים לב לסימני זיהום ודימום. שמירה על היגיינה נאותה באזור התפרים ועל הוראות הרופא לאחר הניתוח תבטיח לא רק הימנעות מסיכונים אלו אלא גם שמירה על התוצאות הנאות של הרמת הפנים לאורך זמן.

האם יישארו לי צלקות אחרי הניתוח?

דר' וולף מקפיד מאוד בניתוחי מתיחת פנים לשמר את המראה הטבעי כך שלא יתקבל מראה מתוח מדי.
דר' וולף גם מקפיד לבצע חתכים ניתוחיים מינימאליים ככל האפשר ולדאוג להסתירם היטב בקו השיער ובקפלים האנטומיים, כך שלמעשה הצלקות נסתרות ככל שניתן וכמעט שאינן נראות לעין. ישנם גם טיפולים שונים שמביאים לדהייה של הצלקות והבראתן ולבסוף צפוי להתקבל מראה צעיר יותר, עדין ואסתטי.

תוצאות ניתוח מתיחת פנים, מקרה 1,פרופיל

האם מתיחת פנים נעשית בהרדמה מלאה?

ניתוח מתיחת פנים נעשה לרוב בהרדמה מלאה. ישנם מקרים בהם ניתן לבצע ניתוחי מתיחת פנים בהרדמה מקומית תוך מתן חומרי הרגעה ויש לזכור כי ההחלטה על כך יקבל הרופא המרדים תוך התחשבות במצבו של המטופל ובהיסטוריה הרפואית שלו.

מתי אראה את התוצאות הסופיות של הניתוח?

תקופת ההחלמה עד לקבלת התוצאות הסופיות תלויה מאוד בסוג הניתוח ונעה בין שבוע לשבועיים.
ככל שהניתוח נרחב יותר, עד לניתוח מתיחת פנים מלאה, זמן ההחלמה צפוי להיות ארוך יותר.

חשוב מאוד בזמן ההחלמה להשמע להנחיות הרופא ולהמנע מחשיפה לשמש, מעישון, מפעילות גופנית ותנועות שעשויות להפריע להחלמה. לאחר תקופת ההחלמה התוצאות של הניתוח יהיו בולטות ומשמעותיות ותוכלו ליהנות מהמראה החדש והצעיר.

כמה זמן "מחזיקות" התוצאות? ניתן לחזור על הניתוח?

לרוב תוצאות הניתוח ניכרות בממוצע בין 6-12 שנים. גם בחלוף הזמן – המטופל יראה צעיר יותר ביחס למצבו הטבעי אלמלא היה עובר את הניתוח. מצב העור ומשך השפעת הניתוח תלויים מאוד גם באיכות העור ובגורמים נוספים אינדיבידואלים למטופל. בכל מקרה יש לזכור שניתן לבצע ניתוח חוזר בגיל מבוגר יותר על מנת לחדש את התוצאה.

איך לשמור על התוצאות של מתיחת הפנים?
לתכונות העור של המטופל השפעה גדולה מאוד בשמירה על תוצאות הניתוח. עם זאת גם להתנהלות של המטופל השפעה רבה על כך: הימנעות ככל שניתן מחשיפה לשמש, הימנעות מעישון, ניהול אורח חיים בריא תוך תזונה עשירה, שתיית מים נאותה ועוד. גם טיפולי פנים משמרים חשובים ומומלצים כדי להאריך את תוצאות מתיחת הפנים.

תשובות לשאלות נפוצות:

האם מתיחת פנים משנה את המראה הכולל של הפנים? עדיין אראה כמו עצמי?
המטרה של המנתח היא להשאיר עד כמה שניתן את המראה הכללי הטבעי של המטופלת. שלא כבעבר, הניתוחים לא משאירים מראה מנותח בולט לעין ואף קיימת המלצה להביא לרופא המנתח תמונה של הפנים כצעירות יותר כדי שידע לאן לכוון בניתוח.

מה יכול להיות המחיר של מתיחת פנים?
עלותו של ניתוח מתיחת פנים מושפעת מאוד מסוג הניתוח- האם מדובר בניתוח מתיחת פנים מלאה או מיני מתיחת פנים? האם ממוקד באזור מסוים? לכל ניתוח כזה יש תעריף שונה כאשר הסכום התחתון הוא כ-18 אלף שקלים והסכום העליון יכול להגיע למעל 50 אלף שקלים. כמובן שגם למקצועיות של הרופא המנתח ולמוניטין שרכש קיימת השפעה על המחיר, מידת הניסיון שלו והמודעות האסתטית שלו.

האם יש הגבלת גיל לניתוח?
אין הגבלת גיל לניתוח מתיחת פנים. כמובן שצפוי שהניתוח יהיה מבוקש פחות בקרב מטופלים מאוד צעירים. כל עוד בריאותו של המטופל מאפשרת זאת, אין מניעה לעבור מתיחת פנים גם בגיל 120.

האם יש אלטרנטיבות להרמת פנים?מזה הרמת פנים ללא ניתוח?
קיימים כיום פתרונות לא ניתוחיים כגון הזרקות בוטוקס, פילינג וכדומה שנותנים מענה נקודתי, זמני מאוד ולרוב יתאימו בגילאים צעירים יותר. אך כאשר צניחת רקמות השומן הפנימיות גדולה מדי, הפתרון שייתן את התוצאה האופטימלית ואשר יכול לטפל באזורים בעייתיים כמו הסנטר, צידי הלסת, קפלי הלחיים והצוואר הוא ללא ספק ניתוח הרמת הפנים. הניתוח יכול להצעיר את המראה של המנותח בכעשור ולעיתים אף יותר מכך.

תמונות ניתוח מתיחת פנים לפני ואחרי