"המראה העייף": למה העפעפיים שלכם נפולים ומה אפשר לעשות עם זה?

איך מטפלים בעפעפיים נפולים

הנרייטה סאלד אמרה פעם: "צעיר הוא בעל עיניים טובות יותר, אך הזקן מיטיב לראות ממנו", ואכן, גיל מבוגר מביא אתו ניסיון וידע שאין להם תחליף, אבל גם כמה דברים קצת פחות משמחים – שאפשר לראות קודם כל בעיניים ובסביבתן.

ככל שאנו מתבגרים, השפעות הזמן וכוח המשיכה מתחילות להיראות גם באזור הרגיש והעדין שסביב העיניים. אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב רבים מאתנו בגיל מבוגר היא צניחת עפעף, או בשמה המקצועי "פטוזיס" (Ptosis). זהו מצב שבו העפעף העליון מתחיל ליפול ולכסות חלק מהעין והעפעף התחתון מתנפח ויוצר מעין "שקית" מתחת לעיניים שגורמת למראה עייף.

מה גורם לצניחת העפעף?

כל אחד מאתנו יכול לסבול בחייו מעפעפיים נפולים. בהיבט הזה, חוקרים שבחנו את התופעה לא מצאו הבדל בין גברים ונשים או בין אנשים ממוצאים שונים. עם זאת, כמובן שהתופעה נפוצה יותר ככל שמתבגרים, משום שמדובר בחלק טבעי ובלתי נמנע מתהליך ההתבגרות של הגוף. זאת מכיוון שככל שחולף הזמן, השרירים שמחזיקים את העפעפיים נחלשים ומתנוונים.

נפילת עפעפיים יכולה להיגרם גם מפגיעה, או חבלה באזור העין אשר פוגעת בשריר, ניתוח באזור זה, זיהום בעקבות הרכבת עדשות מגע, וכן בעיות במערכת העצבים. במקרים נדירים מאוד זו עלולה להיות בעיה נלווית למצבים חמורים בהרבה כמו שבץ, גידול מוחי או אפילו סרטן, אולם מדובר כאמור במקרים בודדים בלבד, ובכל מקרה אם יש חשש מומלץ להיוועץ ברופא לבירור המצב.

חשוב לזכור כי התופעה עלולה להתרחש בכל גיל והיא מאובחנת לעיתים אפילו בתינוקות ובילדים. במקרים כאלו, הסיבה לכך היא בעיה בשריר העפעף שעלולה במקרים מסוימים להיגרם כתוצאה מטראומה או מפגיעה נוירולוגית. במקרים כאלו גם גובר הסיכוי כי הילד יפתח עין עצלה או יסבול מהגבלה של שדה הראייה ולכן המצב דורש טיפול בהקדם.

איך המצב משפיע על הבריאות?

עפעפיים נפולים הם, ברובם המוחלט של המקרים, בעיה אסתטית בלבד, שעלולה לפגוע בביטחון ובהערכה העצמית. אולם במקרים מסוימים, המצב עלול לגרום לעין יבשה או דומעת, תסמינים שרק יוסיפו למראה העייף של האזור. במקרים כאלו העין עלולה גם לכאוב או להרגיש מגורה.

במצבים אחרים צניחת העפעף העליון עלולה אף לגרום לשיבוש של שדה הראייה. במקרה כזה, או אם אתם סובלים גם ממיגרנות מרובות וכאבי ראש בנוסף לצניחת העפעפיים – חשוב להיוועץ עם רופא מומחה.

מניעה וטיפול בעפעפיים נפולים

למרבה הצער, את הבעיה הזאת, כמו גם את ההופעה של קמטים וכתמים על הפנים בגילים מבוגרים, לא ניתן למנוע. אולם החדשות הטובות הן שכיום עם התקדמות הרפואה והטכנולוגיה, ניתן בהחלט לשפר את המצב באמצעות התערבות מקצועית. אלו הדרכים המובילות להרמת עפעפיים נפולים:

טיפול בהזרקה – כיום ניתן להזריק בוטוליניום טוקסין לאזור העפעף והגבה, ובכך לשפר את המראה הנפול של האזור. החומר הזה למעשה מנטרל את שריר העפעף שמושך אותו למטה ומאפשר "להרים" מעט את העור באזור. חשוב לזכור כי הטיפול אינו מתאים במקרים של עודפי עור משמעותיים בעפעפיים.

ניתוח להרמת עפעפייםבניתוח כזה מקצרים גיד רפוי שגורם לנפילת העפעף ומחזקים את האחיזה בינו לבין השריר. אם השריר חזק מספיק, לא יהיה צורך לנתח גם אותו, אך זה נתון להחלטת הרופא המנתח. הניתוח נעשה בהרדמה מקומית ובדרך כלל נמשך לא יותר משעה. זוהי הדרך היעילה ביותר לשחזר את קווי המתאר של העפעפיים העליונים והתחתונים.

מילוי העפעף –אם הבעיה היא דווקא אובדן נפח באזור העפעף ולא הוספת נפח בשל הצטברות שומן באזור, ניתן גם להזריק חומצה היאלורונית לטיפול בבעיה. זהו בדרך כלל טיפול משלים לניתוח להרמת העפעף.

טיפולים משלימים נוספים שכדאי לשקול

לשיפור המראה הכולל של אזור העיניים והעפעפיים, לעיתים לא די רק בניתוח ההרמה, בהזרקה או במילוי. במקרים מסוימים מומלץ לבצע את הטיפולים האלו בנוסף לניתוח להרמת גבות או למתיחת העפעפיים. לשם כך, מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל כדי לגבש את האסטרטגיה המתאימה לכם ביותר.