כיצד להפטר מעור עודף לאחר ניתוח בריאטרי?

הסרת שומן בטני

אחת התופעות מהן סובלים אנשים שעברו ניתוחים בריאטריים, הינה עודפי עור במקומות שונים בגוף. נורמלי שלאחר ניתוח בריאטרי יוותר המנותח עם עודפי עור באזורים שונים בגוף, זה קורה מכיוון שהמטופל נכנס לניתוח עם עור מתוח במקומות בהם היו נוכחים תאי שומן רבים. הניתוחים הבריאטריים נחלקים אמנם למספר קטגוריות, אך המשותף לכולם הוא שהאדם מסיר קילוגרמים ממשקל גופו באופן מהיר. העור המתוח איננו מסוגל להדביק את קצב ירידת השומן בגוף ולמעשה, לרוב איננו חוזר למצב מתוח באופן טבעי. כדי להיפטר מעודפי העור ולהקנות לגוף מראה חטוב יותר, מקובל לבצע ניתוחי מתיחה שונים. יש לציין, כי לא רק לאחר ניתוח בריאטרי נוצרים עודפי עור, אלה ייווצרו בכל ירידה דראסטית במשקל הגוף.

מהם ניתוחים בריאטריים?

ניתוחים בריאטריים, או בשמם המוכר יותר ניתוחים לקיצור קיבה, הינם ניתוחים המיועדים לאנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני. ההגדרה מי מתאים לניתוח, משתנה בהתאם למסת הגוף של המועמד ולמחלות הרקע שלו – כגון סוכרת יתר לחץ דם.

ניתוחים בריאטריים מאפשרים להשיל משקל רב מאוד בזמן קצר, ולשמור על המשקל החדש לאורך זמן, אולם לא כל תוצאות הניתוח מספקות. הירידה המהירה במשקל יוצרת עור עודף באזור הבטן, הירכיים, הזרועות, החזה – ואפילו הפנים.

מדוע זה קורה?

במהלך השנים, האלסטיות של העור נפגעת. עור הבטן של אדם הסובל ממשקל עודף נמתח אף מעבר לתכונות הקפיציות של הרקמה, כך שכאשר הוא מפחית במשקלו, העור המתוח לא חוזר לקדמותו. אדם עשוי לעבור ניתוח לקיצור קיבה, להשיל קילוגרמים רבים ובכל זאת לחוש שלא בנוח בגופו.

איך נפטרים מהעור העודף בבטן אחרי ניתוחים בריאטריים?

כשמחליטים על הסרת עודפי עור, מקובל לבצע תחילה ניתוח מתיחת בטן, שכן זהו האזור בגוף שבו עודפי העור יוצרים לרוב את הפגיעה האסתטית והתפקודית הקשה ביותר. בניתוח מסירים עודפי שומן ועור מדופן הבטן והמותניים ומבצעים הידוק של שרירי הבטן שהתרחקו עם השנים, כך שיתקבל מראה חטוב וצעיר יותר.

קיימים שני סוגים של מתיחת בטן, האחד- מתיחת בטן מלאה והשני נקרא- הסרת סינר. הסוג השני הוא ניתוח מוגבל יותר שמטפל בעיקר בעודפי העור, אינו כולל הידוק שרירים ופחות מתמקד בעיצוב מחדש של דופן הבטן. הסרת הסינר בניתוח מסייעת מאוד למטופלים לחזור לפעילות גופנית ולמנוע שפשפת, פטרת ואי-נוחות.

לא רק בבטן

הבטן היא אחד המקומות הקלאסים בהם מצטבר עודף של עור, אולם קיימים אזורים נוספים בגוף שעשויים לפתח עודפי עור לאחר ניתוח בריאטרי. כך לדוגמה, נשים אשר חוות ירידה דרסטית במשקל עלולות לסבול מצניחה של החזה, ובעזרת ניתוח הרמת חזה ניתן לשקם את מראה החזה ולעצב אותו מחדש. בהליך זה המנתח יסיר את העור העודף וימקם את הפטמה במיקום גבוה יותר – ובסמוך למרכז המסה והנקודה הקדמית ביותר של רקמת השד.

אזורים נוספים בגוף בהם עלול להיווצר מראה של עור עודף הינם: הזרועות, הירכיים, הפנים והצוואר. גם באזורים אלה ניתן לבצע ניתוח להסרה של עודפי עור והידוק, אשר יסייעו לעצבם מחדש ולשוות לגוף מראה צעיר ורענן יותר.

על מנת להשיג מראה עור מתוח יותר ומעוצב הכולל גם את הבטן וגם את החלק האחורי של הגוף, ישנה אפשרות לעבור ניתוח הרמת גוף. בניתוח כזה, מעורבים מספר חלקי הגוף, ובכללם הירכיים, הישבן, המותניים וכמובן גם הבטן. ניתן לשלב בניתוח זה גם טיפול סימולטני בזרועות. זהו ניתוח שאורך זמן רב יותר, מכיוון שהוא נרחב ומאפשר תוצאות ברוב אזורי הגוף. לא ניתן לבצע ניתוח מסוג זה ללא צלקות – אלא שהן מתוכננות בקפידה וממוקמות במקומות מוצנעים יותר כך שהשיפור בצורת הגוף יגבר על חסרונן .  

ההמלצות הן להגביל את היקף הניתוח בהתאם למצבו הבריאותי של המטופל ולמשך הזמן הצפוי להימשכות הניתוח. בנידת הצורך מוטב לבצע הסרת עודפי עור בשלבים, כאשר שני מוקדים בגוף במהלך ניתוח אחד, הם מטרה סבירה לביצוע.

כדי להסיר עור עודף מהזרועות יש לפעמים צורך בהארכת החתכים לכיוון בית החזה הצידי, ומכיוון שכך – מוטב לעיתים לשלב בניתוח הזרועות גם טיפול בחזה אשר מסייע להסיר עודפי עור הנתלים כשקים בין החזה לזרועות.

מי שברצונו לבצע ניתוח להסרת עור מהירכיים והצרת היקפיהם, לעיתים כבר במהלך הניתוח הבטני, הדבר יתגלה כאפשרי – בהתאם למצבו הרפואי של המטופל.

האם העור העודף הוא עניין אסתטי בלבד?

הצופה מן הצד עשוי לחשוב כי מדובר בהתערבות ניתוחית אסתטית בלבד, אך לצערנו זה לא כך. עודפי עור עשויים להוות גורם לדלקות כרוניות. כמו כן, אנשים עם עור עודף מדווחים על חיכוך מתמיד באזורים של קפלי עור, היוצר דלקות ופצעים. הבעיה הזו מקשה על קיום פעילות ספורטיבית וגורמת לתחושת אי נוחות ולעיתים אף למעלה מזאת – הסתגרות ודכאון נפשי.

האם אני מתאים לניתוח מתיחת בטן?

אם עברת ניתוח בריאטרי ואת/ה חש/ה שצברת עודפי עור באזורים שונים בגוף – אשר מונעים ממך לממש את הפוטנציאל של המשקל והגזרה החדשים, יתכן שניתוח להסרת עודפי עור יוכל להעניק לך את מראה העור שאותו רצית. לא כל אחד מתאים לניתוח, וכדי לוודא האם הטיפול אכן מתאים עבורך, עליך לקבוע פגישה עם מנתח פלסטי מומחה. במהלך הפגישה יתעמק המנתח במצבך הבריאותי, יבצע בדיקות שונות ויפרוש בפניך את האפשרויות העומדות לפניך. במידה ואכן נמצאת כשיר/ה לניתוח, תוכל/' לקבוע תור ולהמשיך לבדיקות ההכנה ולניתוח עצמו.