סנטר כפול: למה זה קורה דווקא לכם ואיך נפטרים ממנו?

אייך מטפלים בסנטר כפול?

כיום קשה לנו לדמיין את זה, אבל בעבר סנטר כפול היה נחשב בעיני רוב האנשים לסמל ליופי ולבריאות איתנה. לא מעט ציורים של נשים מהמאות הקודמות מציגים דווקא את אלו שהתהדרו בסנטר כפול. הסיבה לכך טמונה ככל הנראה בעובדה שבתקופות קדומות רוב העולם סבל מרעב והסנטר הכפול, כמו גם משקל עודף, סימלו שפע ובריאות.

עם זאת, כיום לא רק שהסנטר הכפול נחשב לא אסתטי וגורם למבוכה בקרב רבים מאיתנו, הוא אף עלול במקרים מסוימים להצביע על בעיות בריאותיות. אז בואו נכיר קצת יותר את הבעיה הזאת, את הגורמים לה ואת הדרכים לטפל בה ביעילות.

ממה נוצר סנטר כפול?

רבים רואים בסנטר הכפול כסימן מובהק להשמנת יתר. אכן, הבעיה הזאת ניכרת בקרב רבים שסובלים ממשקל עודף, אך היא קיימת גם בקרב אנשים שמשקל גופם נחשב תקין. אלו הגורמים המרכזיים לסנטר כפול:

גיל

ככל שאנחנו מתבגרים, העור מתחיל לאבד מהגמישות שלו. המצב דומה לשקית שממלאים עד שאי אפשר יותר ואז מרוקנים. במצב כזה השקית תהיה מקומטת יותר וגמישה פחות – בדיוק כמו העור מתחת לסנטר – אזור שבו נאגר שומן.

תזונה ומשקל

 משקל עודף הוא לא הדבר שגורם לסנטר הכפול, אך הוא עלול בהחלט להגביר את הסיכוי להופעתו בגלל ריכוז גבוה יותר של שומן באזור זה. תזונה עתירת קלוריות, הכוללת מזונות מעובדים ושומנים לא בריאים, עלולה להעלות במידה ניכרת את הסיכוי לסנטר כפול.

גנטיקה 

 לעיתים הגורם לסנטר הכפול נמצא הרבה מעבר לשליטתנו וטמון דווקא בגנים שירשנו מהורינו. אם יש לכם היסטוריה של סנטר כפול במשפחה, יש סיכוי טוב שגם אתם תסבלו מכך באיזשהו שלב בחייכם. הסיבה לכך היא ככל הנראה גנים שגורמים לעור להיות פחות גמיש ועמיד, אם כי הגן הספציפי שאחראי לתופעה טרם התגלה.

יציבה 

 יציבה בעייתית יכולה להחליש את שרירי הצוואר והסנטר ולתרום להופעת סנטר כפול. ישיבה מרובה עם ראש מורכן עלולה להחליש את העור ולפגוע בגמישות שלו.

איך הסנטר הכפול משפיע על הבריאות?

סנטר כפול כשלעצמו אינו מסכן את הבריאות, אלא נחשב לבעיה אסתטית שעלולה לפגוע בדימוי הגוף ובביטחון העצמי. עם זאת, בחלק מהמקרים הוא עלול להצביע על בעיה נסתרת שיש לטפל בה. כמובן שאם בנוסף לסנטר הכפול אתם סובלים ממשקל עודף, חשוב לנקוט בפעולות לשיפור המצב כדי להאריך ימים ולשפר את הבריאות.

מחקרים מצאו כי במידה והופעת הסנטר הכפול מתרחשת במהירות ובאופן פתאומי, זה עלול להיות סימן לבעיות בבלוטת התריס, סינוסיטיס, מחלה בכליות או זיהום בבלוטות הרוק. נדגיש שוב כי מדובר במקרים נדירים ביותר, אך בכל מקרה אם אתם חווים התנפחות מהירה של הסנטר, מומלץ בהחלט להיוועץ ברופא.

איך מטפלים בסנטר כפול?

היכולות האסתטיות לטיפול בסנטר כפול מתפתחות ומשתדרגות כל הזמן. בשנים האחרונות נרשמה קפיצת מדרגה משמעותית בתחום וכיום ישנן כמה דרכים יעילות להיפטר מעודפי השומן והעור באזור זה. אלו כמה מהטכניקות הבולטות שכדאי להכיר:

ניתוח לטיפול בסנטר כפול

 זהו הפתרון הוותיק והנפוץ להסרת עודפי שומן מהסנטר. הניתוח מתאים לאנשים עם עודפי עור משמעותיים באזור זה, שלא מתאימים לטיפולים אחרים. הניתוח מתבצע בהרדמה ובמהלכו מסירים את עודפי העור והשומן ומותחים את העור. במידת הצורך, ניתן לשלב אותו עם שאיבת שומן מהסנטר.

טיפול בהזרקה

 ב-2016 אישר מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) שימוש בחומצת דאוקסיכוליק לפירוק תאי שומן באזור הפנים. בטיפול מהסוג הזה למעשה מזריקים את החומצה שהורסת את תאי השומן בלי לפגוע בתאים אחרים בסביבתם. הטיפול מתבצע פעם בחודש למשך כשישה מפגשים.

טיפול בגלי רדיו – Necktite

בטיפול Necktite משתמשים במכשיר שממיס את השומן וממצק את העור באזור הצוואר והסנטר. גלי הרדיו למעשה מחממים את רקמות השומן בצורה שהורסת את התאים שלהם וממיסה אותם. בדרך זו ניתן להשיג תוצאות טובות בפחות כאבים ועם פחות שטפי דם. החום גם גורם לעור להתכווץ ולהתהדק. בניגוד לטיפולים האחרים ברשימה, מדובר בטיפול עדין ביותר, ללא סכנה לפגיעה באיברים סמוכים.

לסיכום

 אם אתם סובלים מסנטר כפול שגורם למבוכה רבה ולפגיעה בהערכה העצמית שלכם, אתם לא מוכרחים לסבול ולהשלים עם המצב בהכנעה. הטכנולוגיה כיום מאפשרת לטפל בבעיה בעזרת קשת רחבה של כלים מתקדמים. בואו לפגישת ייעוץ אצל ד"ר וולף ללא תשלום או התחייבות כדי למצוא את שיטת הטיפול המתאימה לכם ביותר.