הגורמים המשפיעים על קמטים והזדקנות עור הפנים

ניתוח מתיחת פנים

תהליך הזדקנות עור הפנים, והיווצרות קמטים בשטח הפנים הינו תהליך ארוך ומורכב, המושפע ממגוון גורמים והתרחשויות, אשר המכלול של כולם יחדיו יוצרת את מה ששגור בפינו – העור המבוגר.
במהלך חיינו, עור הפנים שלנו, זה אשר נמצא בקדמת מערכות היחסים שלנו עם הבריות, מושפע הן מגורמים חיצוניים והן מגורמים פנימיים, והוא זה אשר סופג ראשון את השפעתם.
הזדקנות העור יכולה לבוא לידי ביטוי בכתמים בעור, בשינויי מרקם העור ובקמטים באזורים שונים בשטח הפנים.
מהם הגורמים העיקריים המשפיעים על הזדקנות עור הפנים והופעת קמטים?

גנטיקה ותורשה

גופנו הינו בעל יכולת טבעית המבוססת על נטייה גנטית מולדת, לייצר מערכות אנזימים המשמשים נוגדי חמצון, ופועלות באופן עצמאי לצורך תיקון נזקים. יכולות אלו הינן אינדיבידואליות ומשתנות מאדם לאדם, ותלויות במטען הגנטי שלנו. כלומר, הנטייה של הגוף לתקן את נזקי הזמן אשר ניכרים בעור פנינו, במידה רבה תלויה בתורשה שהעבירו לנו הורינו.

אורח חיים וגורמים התנהגותיים

אמנם למטען הגנטי שלנו השפעה מכרעת על האופן בו עור הפנים שלנו ייראה בבגרותנו, אך לא פחות חשוב מכך, הוא סגנון החיים שלנו ואורחות חיינו. זיהום אויר, שינויי אקלים, קרינה אלקטרומגנטית וקרינת השמש, הם רק חלק מהגורמים הסביבתיים המהווים גורמים המשפיעים על עור פנינו לרעה ומאיצים את הזדקנותו.
להרגלים האישיים שלנו תפקיד חשוב ולעיתים אף מכריע על הזדקנות עור הפנים שלנו, והופעת קמטים וקמטוטים באזורים שונים בפנים.
חשיפה מופרזת לשמש, ובעיקר ללא שימוש באמצעי הגנה, הינה בעלת השפעה מכרעת שלילית, אף יותר מגילנו הכרונולוגי, על הזדקנות עור הפנים והופעת קמטים וכתמים, כמו גם, על התרופפות גמישות העור וקבלת מראה נפול. הסיבה לכך היא שקרינת השמש היא קרינה מייננת אשר גורמת לפירוק מולקולות בגוף, להאצת תהליכי חמצון בעור, ולהרס סיבי הקולגן הגמישים הטבעיים בעור, האחראים לאלסטיות שלו, ומקנים לו את מראהו המתוח.
כמו כן, תהליכי החמצון המואצים בעור, אשר מתרחשים בעת חשיפה לא מבוקרת לאור השמש, גורמים לחלוקה פגומה של תאי העור ולהיווצרות נגעים בעור. נגעי העור, מעבר להיותם בעלי השפעה שלילית על מראה העור, והפיכתו למחוספס, עלולים להיות ממאירים ומסוכנים. בנוסף לכך, חשיפה ממושכת לשמש, מייבשת את עור הפנים ומפחיתה מזוהרו.
עישון וצריכת אלכוהול הינם גורמים התנהגותיים נוספים אשר משפיעים על הזדקנות עור הפנים והופעת קמטים.
החשיפה לניקוטין אשר מצוי בסיגריות, גורמת לכיווץ כלי הדם בפנים וכתוצאה מכך נוצרת הפרעה באספקת הדם לעור הפנים, ובמשך הזמן מביאה לפגיעה בבריאות העור. בנוסף, שאר החומרים הרעילים הנמצאים בסיגריות גורמים לפגיעה בקולגן ובאלסטין של העור, אשר הם אלו האחראים לספק לעור את חוזקו, גמישותו וחיוניותו. פגיעה בהם מביאה להיווצרות קמטים ולהעמקת קמטים קיימים, ופגיעה כללית באיכות העור.
צריכת אלכוהול לא מבוקרת, תגרום לפגיעה במרקם העור וצבעו, כאשר למשקאות אלכוהוליים כהים ישנה השפעה גדולה יותר על שינוי צבע העור, והם מזיקים יותר לחזות החיצונית בהשוואה למשקאות אלכוהוליים בהירים.

תזונה

לתזונה כידוע השפעה מכרעת על בריאותנו בכלל, ועל עור פנינו בפרט. מחקרים מעידים כי מראה העור שלנו ואיכותו מושפעים בראש ובראשונה מהמזון שאנו צורכים, ומהרגלי התזונה שלנו.
תפריט דל בפירות וירקות, שהינם המקור העיקרי לנוגדי חמצון בתפריט היומי שלנו, וסיבים תזונתיים ומאידך עשיר בסוכרים ופחמימות פשוטות, גורם לקשיחות העור, מוריד מהאלסטיות שלו ומאיכותו, ומביא להתרופפותו. מצד שני, תפריט עשיר בחלבונים מלאים, חיוניים לייצור מבנים חלבוניים בעור ובניהם חומצה היאלורונית, סיבי קולגן, ואלסטין, התורמים לעור פנים גמיש ורענן. כמו כן, צריכת מזונות עשירים בנוגדי חמצון מאטה את קצב הזדקנות העור וחיונית לבריאותו.

גורמים נפשיים

בשנים האחרונות עולה ממחקרים כי גם למצב הנפשי ישנה השפעה על הזדקנות העור. נמצא כי תחושות של עצב וייאוש לאורך זמן, מביאה לקיצור תוחלת חייו של התא, משפיעה על קצב חלוקת התחלקות התאים, מזרזת את הזדקנותם ומביאה למותם.
בנוסף, תחושות של דכדוך ודחק מאופיינים בהזנחה אישית, תזונה לא מאוזנת ומחסור בשעות שינה. כל אלה משפיעים בצורה ניכרת על הזדקנות עור הפנים ונראותו.

לסיכום, עור הפנים שלנו מושפע מגורמים פנימיים וחיצוניים ומשקף את מצבנו הנפשי והפיזי. יחד עם זאת, לאורך השנים מתרחשים תהליכים טבעיים שאותם לא ניתן לעצור, אך כיום קיימות טכנולוגיות מתקדמות וטכניקות כירורגיות מפותחות אשר בזכותן ניתן לעבור תהליכים להצערת עור הפנים.

ניתוח מתיחת פנים הוא הליך כירורגי קוסמטי אשר באמצעותו ניתן להצעיר את עור הפנים במספר שנים ולשוות לו מראה רענן, בוהק וטבעי. מטרת הניתוח היא לתת מענה להזדקנות העור באזור הפנים, על ידי מתיחת העור והרקמות הקיימות תחתיו, ולהפחית את הסימנים המעידים על הזדקנות העור, קרי, קמטים, קמטוטים ביטול קפלים בעור והסרת עודפי עור ושומן בפנים. ניתוח מתיחת פנים הינו למטרות אסתטיות, ולו השפעה חיובית על הדימוי והביטחון העצמי, ועל תחושת ההערכה העצמית. פעמים רבות ישולב ניתוח מתיחת פנים עם מתיחת צוואר.