הדרכים למתיחת בטן – מתיחה כירורגית, מיני מתיחה ומתיחת בטן ללא ניתוח

כל השיטות למתיחת בטן

בטן שטוחה ומתוחה היא סימן לשמירה על כושר, בריאות ומודעות אסתטית גבוהה. נשים צעירות, דוגמניות וסלבריטאים מתפארים בבטן השטוחה שלהם ומבליטים אותה בכל הזדמנות. אך מה קורה כאשר עליות וירידות במשקל, הריונות והזדקנות העור מונעים מאיתנו להשיג מראה שטוח ונאה? למזלנו הרפואה הפלסטית מאפשרת לכל מי שמעוניין לשפר את מראה הבטן לעשות זאת על ידי מתיחת בטן במגוון סוגי הליכים כירורגיים ואפילו על ידי מתיחת בטן ללא ניתוח. מהם סוגי מתיחת הבטן הנפוצים? מהי מיני מתיחת בטן ומה ההבדל בינה לבין מתיחה סטנדרטית? כיצד ניתן למתוח ולמצק את הבטן ללא ניתוח? במאמר זה נענה על שאלות אלו ונוספות ונספק מידע עדכני על הדרכים למתיחת בטן.

מתיחת בטן מלאה – Tummy Tuck

מתיחת בטן מלאה מתאימה למטופלים בעלי משקל תקין (או עודף קל) הסובלים מבטן מדובללת לאחר הריונות ולידות, ניתוחי בטן, החלשות העור בשל פגעי הזמן ותנודות במשקל. במהלך הניתוח מוסרים עודפי עור ושומן באזור הבטן והמותניים, הטבור ממוקם מחדש, שרירי הבטן מהודקים והעור נמתח על פניהם. התוצאה היא בטן שטוחה יותר ואסתטית יותר – ללא "גבשושיות" וללא עור רפוי. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ואורך כ-3 שעות. במרבית המקרים על המטופל להישאר להשגחת לילה. כמו בניתוחים אחרים, קצב ההחלמה אינדיבידואלי. לרוב, מטופלים יכולים לחזור לפעילות מלאה לאחר מספר שבועות.

מתיחת בטן היקפית

מטופלים שעברו ניתוח בריאטרי (מעקף קיבה, ניתוח שרוול וכד') וירדו עשרות קילוגרמים במשקל עשויים למצוא את עצמם עם עודפי עור משמעותיים מאוד – בבטן, בירכיים, באזור החזה, הישבן והמותניים. עבורם, מתיחת בטן בלבד לא תספק את התוצאה האסתטית המושלמת ונדרשת מתיחת בטן היקפית הכוללת עיצוב מחדש של הישבן והירכיים, הרמת חזה (או מתיחה לגברים) ופיסול קו המותן. מדובר בניתוח נרחב הנמשך מספר שעות תחת הרדמה מלאה. החלמה מלאה וחזרה לשגרת החיים הרגילה החלמה אורכת כשלושה חודשים. למרות שמתיחת בטן היקפית אינה ניתוח פשוט, עבור מי שסובל מעודפי עור גדולים מדובר בשינוי השווה כל מאמץ. השיפור בצורת הגוף, ברמת האיזון האסתטי, הביטחון העצמי ואיכות החיים מאוד משמעותית.

הסרת  סינר Apronectomy

ירידה ניכרת במשקל (לרוב לאחר ניתוח בריאטרי) גורמת לתופעה המכונה "סינר" (apron). עודפי עור משמעותיים נופלים מטה ומכסים את הבטן התחתונה, לעיתים ממש עד לאזור המפשעה. מעבר לפגיעה אסתטית ניכרת, העור תחת שיפולי הבטן התחתונה נוטה לפתח אדמומיות, פטרת, פריחה ונגעים שונים. כדי לטפל בבעיה ניתן לבצע ניתוח הסרת סינר. מדובר בהליך כירורגי פשוט יותר ממתיחת בטן המסיר אך ורק את שיפולי העור העודף. פרוצדורה זו לא תספק מענה הולם עבור מטופלים הסובלים מרפיון הבטן העליונה או דיאסטזיס (הפרדות בטנית).

למה לצפות לאחר מתיחת בטן?

תופעות הלוואי, משך ההחלמה והזמן הדרוש עד לראיית תוצאות ההליך תלויות מאוד בסוג מתיחת הבטן ובקצב ההחלמה האישי של כל מטופל. המשותף לכל סוגי מתיחות הבטן הוא:

 • יש לחבוש חגורת בטן לאחר הניתוח לתקופה של עד 6 שבועות
 • יש לצפות לשטפי דם וכאב באזור הבטן (ניתן להיעזר במשככי כאבים בהתאם להמלצות הרופא)
 • הבצקות באזור הניתוח ירדו לאחר כשבועיים ויעלמו לחלוטין לאחר כ-3 עד 4 חודשים
 • על המטופל להיות במנוחה ולחזור לשגרת החיים לאט לאט. אין להרים משאות שמשקלם מעל 5 ק"ג עד להחלמה מלאה.
 • צלקות הניתוח יתיצבו לאחר מספר חודשים. לאחר כשנה הצלקות יתבהרו.

על מנת לשמור על מינימום תופעות לוואי ועל התוצאות של הניתוח מומלץ לפנות די זמן להחלמה. אין לתכנן פעילות מאומצת (ספורט, מעבר דירה, טיול וכד') בחודשים שלאחר הניתוח. ד"ר וולף וצוות המרפאה מספקים מעקב הדוק לכל מטופל והוראות לשמירה על תוצאות הניתוח.

מיני מתיחת בטן

מטופלים הסובלים מעודפי עור ושומן קלים בבטן התחתונה בלבד יכולים לעבור מיני מתיחת בטן. פרוצדורה זו מבוצעת בהרדמה מקומית, אין בה צורך בנקזים, אין הזזה של הטבור או הידוק של השרירים. בשל כך, ההחלמה קצרה וקלה. יש לזכור כי ההליך מתאים אר ורק במקרים של עודפי עור ושומן קלים ביותר.

מתיחת בטן ללא ניתוח

מעבר לאופציה הכירורגית, הרפואה האסתטית מציעה מגוון דרכים למתיחת הבטן, שיפור מראה העור ומיצוקו, למשל:

 • הזרקת חומצה היאלורונית לשיפור מראה העור
 • פילינג להצערת עור הבטן, הסרת כתמי גיל ושמש ומיצוק העור
 • הידוק שומן תת עורי על ידי סיב קרן לייזר
 • גירוף משקעי שומן בלתי אחידים ליצירת מראה בטן חלק וללא "גבשושיות"
 • המסת שומן בטני בקור

 

כמובן שיש לזכור כי מטופלים הסובלים מדלדול ניכר של העור, רפיון שרירים ו/או עודפי שומן משמעותיים לא יקבלו תוצאות משביעות רצון ולהם מומלץ לשקול מתיחת בטן פורמלית.

מתיחת בטן

ניתוח שאיבת שומן, ניתוח מתיחת בטן ועוד ניתוחים פלסטיים
ניתוח שאיבת שומן, ניתוח מתיחת בטן ועוד ניתוחים פלסטיים

מתיחת בטן - כל מה שרצית לדעת

את מתאמנת באופן קבוע, מקפידה על תזונה נכונה ועושה כל מה שאפשר כדי להיראות הכי טוב שיש, אבל משהו חסר? הריונות ולידות, גנטיקה ושינויים במשקל הגוף, עשויים לגרום לעור הבטן לרפיון, ונשים רבות סובלות מבטן רפויה. בעזרת ניתוח מתיחת בטן ניתן לתת לה מראה אסתטי ולסייע לך לחוש שמחה ושלמה עם גופך.

מה זה ניתוח מתיחת בטן?

ניתוח מתיחת בטן הוא פעולה כירורגית שמטרתה מתיחת שרירי הבטן על ידי הסרת עודפי שומן מאזור הבטן והמותניים ומתיחת העור על פניהם. במהלך הניתוח מטופלים שלושת מרכיבי דופן הבטן: שרירי הבטן, שכבת השומן והעור. הניתוח מיועד לנשים וגברים להם בטן מדולדלת המשווה לגופם מראה מבוגר ורפוי.

ניתוח למתיחת הבטן מתבצע בשתי דרכים עיקריות:

מתיחת בטן מלאה

מתבצעת לרוב לאחר ירידה ניכרת במשקל, הריונות מרובים וניתוחים בטניים שגורמים לפגיעה בשרירי הבטן וגורמים להצטברות עודפי עור ושומן.

הסרת סינר

מבוצעת כאשר נוצרים בשיפולי הבטן התחתונה עודפי עור משמעותיים אחרי ירידה ניכרת במשקל, היוצרים מעין מראה של סינר. בבעיה הזו ניתן לטפל באמצעות ניתוח מצומצם יותר שנקרא כריתת הסינר הבטני. ניתוח זה לא יהווה מענה מספק למטופלת הסובלת מריחוק של שרירי הבטן (דיאסטאזיס) או מרפיון של עור הבטן העליונה.

ההבדל בין הסרת סינר לבין מתיחת בטן מלאה

מתיחת בטן מתבצעת לרוב לאחר ירידה ניכרת במשקל, הריונות מרובים ו/או ניתוחים בטניים (כגון ניתוחים קיסריים, תיקון בקעים), אשר אחריהם קיימת פגיעה בשרירי הבטן והצטברות של עודפי עור ושומן המתרכזים באזור זה. בנוסף, במקרים מסוימים לאחר ירידה ניכרת במשקל קיימים עודפי עור משמעותיים, ה"נופלים" מטה בצורה דמויית "סינר" (apron) משיפולי הבטן. מצב זה ניתן לתיקון לרוב על ידי ניתוח מצומצם יותר הנקרא apronectomy (כריתת ה"סינר" הבטני).

רבים הפונים לניתוח זה, סובלים מהפרעה אסתטית ניכרת בחיי היומיום, למשל תחושת בושה בלבישת בגדים הדוקים או בגד- ים, עד לכדי הימנעות מפעילויות חברתיות. לעומת זאת, אחרי הניתוח מתקבל לרוב מראה של בטן הדוקה המשווה לגוף כולו מראה חטוב וצעיר יותר.

שילוב בין מתיחת בטן לשאיבת שומן

נגן וידאו
המלצות מטופלים שעברו מתיחת בטן ע"י ד"ר עומר וולף

הדס קובריגרו:

"ממליצה על דר' עומר וולף בחום ואהבה. מקצועי ביותר בתחומו, איש נעים, אכפתי, והכי חשוב מבין ויודע מי עומד מולו ויודע לכוון בדיוק לרצון של המטופל/ת . יחד עם החוות דעת המקצועית והנסיון שמביא איתו. היחס והזמינות לא פחות חשוב המקצועיות. אני מודה בהזדמנות זו לדקלה מנהלת הקליניקה של דר' עומר וולף שפועלת מאחורי הקלעים של כל התהליך הזה מיום מתן הייעוץ ועד הסוף. הקשבה, חיוביות אין סופית, אישיות שכיף לפגוש… תודה לדר' עומר וולף ולדקלה המקסימה 💓 התוצאות מדהימות 🥇"

 

למעבר לכל ההמלצות לחצו כאן

קארין בר זוסמן:

"אני מאודדד רוצה לפרגן !!! אני אמנם רק חודש אחרי, אבל אני פשוט מרוצה כבר עכשיו ברמה שלא חשבתי אפילו בחלומות, אפילו לא ברגעים שעמדתי מול המראה וניסיתי למתוח להכניס ולדמיין איך הבטן תראה אחרי ניתוח במיוחד אחרי שהובחנתי בהפרדות שירירים קשה, בקע טבורי, עודפי עור ועודפי שומן. הייתי לחוצה ! פחדתי וחקרתי במשך 5 שנים אחרונות (דמיינתי כבר 10) . אבל לא הרגשתי שלמה לא עם עצמי ולא מצאתי את המנתח הנכון שאוכל לבטוח בו… עד שהגעתי ל ד"ר עומר וולף מההמלצות רבות. כל החששות והפחדים נעלמו ותאמינו או לא באותו יום סגרתי. כל התהליך עבר כמו חלום ההרדמה הייתה קסומה אפילו עם שיר לפי בחרתי, בחיוך ורוגע באנרגיות חיוביות. ההחלמה הייתה חמישים אחוז יותר קלה ממה שציפיתי והיום חודש אחרי אפשר לראות תוצאה מדהימה!!! אז לכל מי שחוששת קחי נשימה עמוקה ותצטרפי למשפחת המרוצות של דוקטור וולף. ותודה לכם קבוצה יקרה על כל העצות וההמלצות קארין❤️ עכשיו אני יכולה להגיד סוף סוף שאני מחכה לקיץ"

למי מתאים הניתוח?

במהלך השנים הבטן עוברת שינויים רבים. על פני הבטן והמותניים מופיעים מצבורי שומן עקשניים, העור מאבד את האלסטיות שלו והכל נראה הרבה פחות אסתטי. מלבד הזדקנות העור ושינויי הזמן, שני הגורמים העיקריים לשינויים במצב הבטן הם הריונות ותנודות במשקל.

מלבד תנודות במצבי הרוח, עוברת אישה בהיריון גם שינויים רבים באזור הבטן הגדלה, כאשר המעטפת השרירית נמתחת ואיתה גם העור. אצל נשים רבות מתפתחים קרעים בשכבה הפנימית של העור (המכונה ״דרמיס״), הנקראים גם סימני מתיחה, שצפויים להישאר גם לאחר הלידה, ובנוסף לכך, השינויים ההורמונליים במהלך ההיריון גורמים להצטברות שומן באזור הבטן.

בדומה לנשים בהיריון, גם גברים ונשים שחוו ירידה דרסטית במשקל עלולים לסבול מסימני מתיחה ומהצטברות שומנים באזור הבטן והמותניים. גם אם מצליחים להפחית במשקל ולהגיע למשקל אידיאלי, סימני המתיחה וריפיון העור נשארים, כיוון שהקפיציות (אלסטיות) של הרקמה החיבורית נפגעה והיא לא יכולה להשתקם ולחזור למצבה הקודם.

מי לא מתאים לניתוח מתיחת בטן?

לא בכל מקרה ניתן או מומלץ לעבור ניתוח למתיחת הבטן וישנם מקרים בהם לא יבוצע הניתוח:

 • אנשים הסובלים מעודפי עור מינימליים, מעודפי שומן משמעותיים ללא רפיון עור משמעותי, או מטופלים אשר מעוניינים לטפל בסימני מתיחה באזור שמעל לטבור – אשר אינו מסולק בניתוח מתיחת בטן.
 • נשים המתכננות הריון נוסף בקרוב.
 • אנשים שעברו ניתוחים קודמים אשר הותירו צלקות מסוימות בבטן עשויים להיות מוגבלים בביצוע ניתוח מתיחת בטן, אולם יתכן שאפשר להתאים להם ניתוח בהתאם למצבם.

בחלק מהמקרים הבטן המדולדלת מקורה במצבורי שומן באזורים ספציפיים בלבד, ובמקרים אלה עשויה להספיק שאיבת שומן ממוקדת, ללא צורך במתיחה של הבטן. כלל האופציות הטיפוליות ייבחנו בפגישת הייעוץ הראשונית בהתאם למאפייני המטופל.

בטן שטוחה ויפה

כל התופעות הללו עשויות לגרום לבטן להיראות רפויה, מדולדלת ולא אסתטית. יש כאלה שזה לא מפריע להם, אולם מרבית האנשים נענים למודל היופי המערבי, וכך הם עלולים לסבול חוסר נוחות מן הדמות הנשקפת אליהם במראה. תחושת חוסר הנוחות עשויה לגרום להימנעות מלבישת בגד- ים או בגדים הדוקים ואף להימנעות מהשתתפות בפעילויות חברתיות מסוימות. הפתרון למצב זה עובר דרך ניתוח למתיחת בטן, שיוצר בטן הדוקה ומתוחה המשווה לגוף כולו מראה חטוב וצעיר יותר.

ההכנה לניתוח

אדם הסבור כי הוא זקוק לניתוח מתיחת בטן יקבע פגישה אצל המנתח. במהלך הפגישה יתשאל המנתח את המטופל אודות הרקע הרפואי שלו וישמע מהן הציפיות שלו מן הניתוח, לאחר מכן ישלים המנתח את הבדיקה הגופנית הרלוונטית. המנתח ימליץ על שיטת הטיפול הנכונה למועמד, יסביר לו מהם הסיבוכים האפשריים ויעריך את הסיכויים להצלחת הניתוח.

לכל אחד מבנה פיזיולוגי אחר, לכן חשוב להתאים את הניתוח למטופל בצורה אידיאלית. בנוסף, קיים הבדל בין ניתוחי בטן לנשים ולגברים, בגלל ההבדל האנטומי ביניהם. כך, לדוגמה, פעמים רבות פיזור השומן אצל גברים הוא תוך בטני, לכן אצלם יש חשיבות רבה להגעה לניתוח במשקל הרצוי.

לאחר החלטה על ביצוע הניתוח וקביעת היקפו יפנה המנתח את המטופל להשלים בדיקות הכנה בסיסיות הכוללות בדיקות דם, צילום חזה, א.ק.ג ולעתים גם בדיקת תפקודי ריאות. בחלק מהמקרים תידרש גם בדיקת רופא מרדים כדי לבדוק האם יש צורך בהכנות מיוחדות לקראת הניתוח.

הניתוח וההחלמה

בניתוח מתיחת בטן (abdominoplasty / tummy tuck) מטרות הפעולה המבוצעת הן: הידוק שרירי הבטן, הסרת עודפי השומן המתרכזים באזור הבטן והמותניים ומתיחת העור על פניהם, במקרים של בטן "מדולדלת", המשווה לגוף מראה מבוגר ורפוי.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים, בהתאם לסוג הניתוח. הניתוח כולל חתכים באזור הבטן התחתונה, ובמהלכו מתבצעים הידוק של שרירי הבטן ומיקום מחודש של הטבור. במקרים קלים ניתן להשתחרר הביתה ביום הניתוח, ובחלק מהמקרים יש צורך באשפוז לילי להשגחה. ההחלמה עצמה אורכת מספר שבועות, כאשר החלמה מוגדרת כשיבה לפעילות גופנית מלאה. במהלך תקופת ההחלמה ילווה המטופל על ידי ד"ר וולף וצוות המרפאה, כדי לוודא כי התהליך עובר בצורה חלקה.

תוצאות ניתוח מתיחת בטן

מתיחת בטן לפני ואחרי

חגורת בטן לאחר ניתוח מתיחת בטן

לאחת תום הניתוח וחבישת הבטן, מולבשת על גבי החבישה חגורת בטן, אותה בדרך כלל מומלץ ללבוש במשך חודשיים לאחר הניתוח. החגורה מסייעת לאזור הניתוח בתהליך הריפוי, וכן בהקטנת בצקות ודימומים באזור הניתוח.

הריון לאחר ניתוח בטן

אחד הגורמים לסימני המתיחה בבטן הוא הריונות קודמים, לכן לא כדאי לבצע ניתוח מתיחת בטן כאשר את עדיין חושבת על לידות נוספות. חשוב להבין שהיריון ולידה לאחר הניתוח עלולים לפגוע חלקית בתוצאה האסתטית שהושגה, אך כמובן שהם אינם מונעים להרות שוב.

האם נשארת צלקת לאחר הניתוח?

הניתוח כולל חיתוך של הבטן, לכן, בסופו של דבר, תיוותר צלקת, הדומה לצלקת של ניתוח קיסרי. הצלקת מתבהרת ומטשטשת עם הזמן, ובדרך כלל החיתוך נעשה באזור המוסתר בסופו של דבר על ידי קו התחתונים.

סיבוכים אפשריים

מדובר בניתוח שכיח ונפוץ בעל אחוזי הצלחה גבוהים, אולם כמו בכל ניתוח עלולים להיות סיבוכים:
– דימום. יתבטא בנפיחות א-סימטרית, מתח וכאבים באזור הבטן ועלול להתרחש בשעות הראשונות שלאחר הניתוח.
– סרומה. סרומה היא הצטברות נוזלים מתחת לעור שבאזור הבטן. טיפול בסרומה מתבצע על ידי דיקור וניקוז של הנוזלים.
– זיהום. זיהום יתבטא באודם מקומי, כאבים וחום, עלול להופיע בשבועות שאחר הניתוח ויטופל באמצעות אנטיביוטיקה.
– נמק. סיבוך נדיר שנובע מפגיעה באספקת הדם. מעשנים או אנשים הסובלים מבעיות בזרימת הדם עלולים לסבול מנמק שיגרום להארכת תקופת הריפוי, ולעתים גם לצורך בניתוח נוסף.

השימוש בטכניקות חדשניות מפחית מאוד את כמות הסיבוכים האפשריים, ובמהלך הייעוץ תקבלו את כל המידע הרלוונטי על הסיבוכים האפשריים בהתאם לסוג הניתוח שמיועד לכם.

לפגישת ייעוץ והתאמה

אם אינך מרוצה ממראה הבטן שלך,  חרף כל מאמצייך להחזירה לקדמותה על ידי דיאטה או אימוני כושר, כדאי שתקבעי פגישת ייעוץ. אם יש לך שאלות, ספקות או מחשבות באשר לניתוח, תוכלי להגיע למרפאתנו ולקבל ייעוץ מקצועי מד"ר וולף, שיענה על כל השאלות ויספק לך מידע מקיף לגבי האפשרויות העומדות לפנייך.

 

ניתוחים פלסטיים לעיצוב הגוף

בעידן המודרני בו אנו חיים, רבים היום רוצים גוף יותר חטוב. הדרישה למנתחים פלסטיים, המתמחים בביצוע ניתוחים אסתטיים לעיצוב הגוף בצורה מדויקת לפי דרישות המטופל, עולה בכל שנה יותר ויותר. כולם רוצים להעניק לגוף מראה צעיר ורענן יותר, ותחום הרפואה האסתטית מציע מגוון רחב של טיפולם שיעזרו לכם להשיג את מבוקשכם!

ד"ר עומר וולף

דוקטור וולף צבר ניסיון רב במהלך שנות פעילותו בתחום, וכיום הוא מציע ניתוחים פלסטיים כגון מתיחת בטן, מתיחת זרועות / ירכיים לאחר הריון, ניתוח שאיבת שומן והסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל, ועוד מגוון רחב של ניתוחים פלסטיים. הדרך לניתוח מתחילה בייעוץ מקיף המתבצע בקליניקה ברמת החייל תל אביב.

ד"ר וולף מתאים את השיטה ואת הניתוח המתאימים באופן אישי לכל מטופל, כך שהתוצאה שמתקבלת תואמת את הרצונות של המטופל ומשיגה את הפעולה הרצויה.

אשמח לקבל פרטים נוספים

כן, אשמח לקבוע