הרמת גבות

הרמת גבות

ככל שאנו מתקרבים אל הגיל השלישי, רקמות הפנים ובמיוחד המצח הופכות פחות מתוחות ויוצרות מראה פנים מבוגר. כחלק מן השינויים הללו בפנים אנו רואים גם צניחה של הגבות כלפי מטה. ככל שהזמן חולף, עשוי להיווצר מראה יותר ויותר מבוגר. צניחת הגבות עשויה ליצור מראה עייף ואפילו זועף ובמקרים מסוימים, צניחת הגבות מפריעה לפתיחת העיניים ולשדה הראיה ויוצרת קושי של ממש. המטרה של הרמת גבות היא להחזיר את קו הגבות למיקומו המקורי וליצור מראה צעיר ורענן יותר, “לפתוח" את העיניים. מהן ההכנות לקראת הניתוח? האם ישנן תופעות לוואי? סיכונים כלשהם? לכמה זמן מחזיקות התוצאות והאם אפשר לעבור הרמת גבות לא ניתוח?

למי מתאים ניתוח הרמת גבות?

הרמת גבות מתאימה למי שסובלת מצניחת העפעף ו/או הגבות עם השנים ומעוניינת להחזיר את מראה הפנים הרענן והצעיר. לרוב, מדובר בנשים בעשור הרביעי ומעלה לחייהן אך בשנים האחרונות, גם גברים מבוגרים עוברים הרמת גבות להצערת מראה הפנים והחזרת פרופורציות צעירות יותר. בנוסף, צעירים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם בעלי מבנה גבות נפול, עפעפיים "סגורים" ומי שאינו מרוצה ממראה העין או הגבות יכול לעבור הרמת גבות לשינוי נראות הפנים. פעמים רבות, הרמת גבות מבוצעת כחלק מניתוח הרמת פנים או בשילוב הליכים נוספים לשינויי מראה הפנים כמו ניתוח שפתיים או הצמדת אוזניים.

איך עושים הרמת גבות? מה מהלך הניתוח?

ישנן מספר שיטות לביצוע הניתוח כשבבסיסו הסרת עודפי העור גורמים לצניחת הגבות. אחד השיקולים בבחירת שיטת הניתוח היא מיקום החתך הניתוחי. במרבית המקרים החתך מוסתר בקפלי המצח, בקו הטבעי של העפעפיים או בקו השיער. השיטו המקובלות לביצוע הרמת גבות הן:
• ביצוע הניתוח במעטפת השריר במצח, זו היא השיטה הנפוצה יותר והמועדפת שכן ההחלמה קצרה יחסית והתוצאות מצוינות.
• הרמת גבות בעומק העצם, מבוצעת רק בעת הצורך כאשר הכירורג סבור שזוהי הדרך הטובה ביותר להשיג את המראה המבוקש.
• הרמת גבות ישירה, מבוצעת על ידי כריתת העודפי עור בצמוד לגבה. מתאימה במיוחד לגברים מבוגרים עם עור מצח רפוי וגס.
בחלק מן המקרים ניתן לעבור הרמת גבות בהרדמה מקומית אך לרוב הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה בבית חולים ובחדר ניתוח. משך הניתוח תלוי בשיטה שנבחרה, לאחר הניתוח המטופלת מועברת להתאוששות קצרה. לרוב אפשר לחזור הביתה כבר באותו היום.

האם ישנן הכנות מיוחדות לניתוח?

כהכנה לניתוח הרופא ירצה לוודא שהמטופלת לא סובלת מבעיות בריאות מערכתיות ולא נוטלת תרופות מדללות דם או אחרות שיכולות להשפיע על מהלך הניתוח או ההחלמה ממנו. במידת הצורך יש לגשת לבדיקות דם. מעבר לכך, כאשר הניתוח עתיד להתבצע בהרדמה מלאה יש לעבור בדיקות מתאימות בהתאם לגיל המטופלת. מעשנות יתבקשו להפסיק כשישה שבועות לפני הניתוח ולא לחזור לעשן לפחות 6 שבועות אחריו מחשש לסיבוכים המאפיינים מעשנים בהליכים כירורגיים. בנוסף, במידה והמטופלת נוטלת תוספים תזונתיים ייתכן ויהיה צורך להפסיק אותם כשבועיים לפני. בנוסף, חשוב לא להיחשף לשמש כשבועיים לפני הניתוח. כאשר הרמת הגבות נעשית בהרדמה מלאה, יש להיות בצום של 8 שעות לפני הניתוח. הוראות לשמירה על היגיינה בבוקר הניתוח יסופקו על ידי הרופא (למשל חל איסור על שימוש בתכשירים קוסמטיים באזור הפנים).

האם ישנן תופעות לוואי? סיכונים בניתוח הרמת גבות?

הרמת גבות נחשב לניתוח מאוד בטוח ושגרתי, במיוחד כאשר הוא נעשה על ידי כירורג פלסטי מיומן, מנוסה ומקצועי. עם זאת, ככל הליך ניתוחי ישנו סיכוי נדיר לזיהום ופגיעה עצבית. אלו הן תופעות נדירות ביותר וניתן למזער את הסיכון להן על ידי הקפדה על הוראות הרופא לפני ואחרי הניתוח ובחירת כירורג מקצועי. כמו כן, לאחר ניתוח להרמת גבות ישנן תופעות לוואי כגון נפיחות, אדמומיות, נימול, כאב או אי נוחות והופעת שטף דם. אלו הן תופעות לוואי טבעיות של כל ניתוח והם יעלמו מעצמן לאחר כשבועיים-שלושה ללא כל התערבות. ניתן להיעזר במשככי כאבים בהמלצת הרופא בימים הראשונים לאחר הניתוח, מומלץ לקחת כמה ימי חופש מהעבודה וממטלות הבית, לנוח ולאפשר החלמה. מרבית המטופלות חוזרות לשגרת חיים מלאה לאחר כמה ימים עד שבוע.

הרמת גבות ללא ניתוח

בנוסף לניתוח הרמת גבות, ישנן כמה שיטות שהתוצאות שלהן דומות מאוד ומאפשרות להשיג מראה גבות מורם אלו כוללות:

הרמת גבות בחוטים

שימוש בחוטים להרמת גבות מאפשר להשיג מראה גבות מורם ועין פתוחה יותר ללא צורך בניתוח מלא. החיסרון כאן הוא העובדה שההחלמה דומה מאוד לניתוח פלסטי של ממש והתוצאות מחזיקות מעמד רק כ- 3 שנים.

בוטוקוס וחומצה היאלורונית

אפשר להשתמש בהזרקת בוטוקוס או חומצה היאלורונית להשגת מראה גבות מורם. היתרון הוא שכאן אכן מדובר בהרמה ללא ניתוח כלל, ללא חתך ניתוחי וללא זמן החלמה משמעותי. התוצאות נראות לעין לאחר כמה ימים בלבד. החיסרון הוא בכך שהזרקת בוטוקס מחזיקה כחצי שנה עד שנה לכל היותר וחומצה היאלורנית לא יותר משנה כך שיש צורך לחזור על ההליך. הזרקת בוטוקס וחומצה היאלורונית מתאימות במיוחד למי שלא מעוניינת בניתוח בשלב זה או שצניחת הגבות שלה אינה משמעותית.

הרמת גבות

לכמה זמן מחזיקות התוצאות של הרמת גבות?

הגורמים שהשפיעו על צניחת הגבות לפני הניתוח ימשיכו להשפיע עליהן גם אחריו כך שהתוצאה לא תחזיק מעמד לנצח. עם זאת, ניתוח הרמת גבות בהחלט יספק תוצאות מצוינות לכ-5 עד 10 שנים (תלוי מאוד בגיל בו הוא נעשה, מצב העור והמצב הבריאותי הכללי). מרבית הנשים מדווחות על שביעות רצון גבוהה מן הניתוח ושינוי של ממש בפרופורציות הפנים. בדומה לניתוחים קוסמטיים אחרים, אפשר לחזור על ההרמה במידת הצורך ואפשר גם לשלב הרמת גבות בניתוח הרמת פנים בעתיד.