טיפול בצלקות: הסרה והעלמה של צלקות

פציעות וניתוחים עלולים להשאיר מזכרת לא נעימה בדמות צלקות. הצלקות עשויות  להוות פגיעה אסתטית משמעותית , עד כדי גרימת חוסר ביטחון עצמי במפגש עם אנשים, כמו גם לגרום גרד ותחושת חוסר נוחות בעור. לעיתים מדובר בעניין סובייקטיבי אמנם, אך כדאי לדעת שקיימים טיפולים שונים שמאפשרים לטפל בצלקות ולעדן אותן, לעיתים כמעט עד כדי היעלמות.

מהן צלקות?

צלקת היא סימן שנוצר במהלך תהליך ביולוגי של ריפוי פצע בעור, והיא למעשה רקמת ריפוי עודפת של העור. רקמת הצלקת אינה זהה לרקמה אותה היא מחליפה ובדרך כלל היא בעלת איכות תפקודית נמוכה יותר. כך צלקות בעור עשויות להיות חסינות פחות לקרינה אולטרה-סגולה וזקיקי שיער עשויים שלא להתפתח על גבי הצלקת.

רוב הצלקות הנוצרות בגוף לאחר חבלה או ניתוח שטוחות ונוטות לדהות עם הזמן , אולם לפעמים נוצרות צלקות חמורות יותר המותירות סימן בולט על גבי העור. כחלק מהליך התיקון של הגוף לאחר פציעה הוא מייצר קולגן, אך כאשר הגוף מייצר קולגן בעודף, נוצרת צלקת היפרטרופית, כלומר צלקת מוגזמת, שמתבטאת ברקמה המוגבהת מעל שטח פני העור, או צלקת קלואיד, אשר מתנהגת בדומה לגידולואף חורגת מהגבולות המקוריים של הפצע.

צלקות בולטות מהוות מפגע אסתטי ומטרד פיזי. הצלקת מושכת תשומת לב במפגש עם אנשים ועלולה לגרום תחושה של חוסר נוחות. רבים חושבים שאין דרך להעלים את הצלקות, ושנגזר עליהם להישאר איתן לנצח, אבל זה פשוט לא נכון.

צלקות לאחר ניתוח פלסטי

איך מטפלים בצלקות?

הטיפול בצלקות מתחלק לאמצעים ניתוחיים ולא ניתוחיים. השיטות הלא ניתוחיות מגוונות, וכוללות זריקות, חבישה ביריעות סיליקון, טיפול בלייזר, חנקן נוזלי ועוד. במקרים חמורים יותר, כאשר הצלקת מפריעה או כואבת במיוחד יהיה צורך בניתוח לשחרור הצלקת או להצנעתה בקפלי עור תוך הסטת המתח מאזורי חסר רקמה לאזורים של רפיון.

הסרת צלקות בלייזר

טכנולוגיית הלייזר מאפשרת החדרה של אנרגייה, חימום ופציעה מבוקרת של השכבה האמצעית של העור עם פגיעה מינימלית והחלמה קצרה ביותר בזכות שימור מרבית השכבה החיצונית. הלייזר יכול לסייע להשטיח את הצלקת או לגרום גירוי ליצירת של שכבות קולגן מאורגנות יותר ומסודרות הדומות יותר לרקמה טבעית ופחות לצלקת.

ניתוח לשחרור הצלקת

ניתוח לשחרור הצלקת הוא ניתוח פלסטי שמיועד לטיפול בצלקות שנגרמו מניתוחים אסתטיים, כוויות וטראומות אחרות שנגרמו לעור. הניתוח מהווה אמצעי טיפול אחרון בשרשרת במקרה של צלקות קלואידיות היות שהטריגר המקורי להיווצרותן הוא החתך העורי. במקרים בהם לא ניתן להשתלט על צלקת קלואידלית בדרכים שמרניות ניתן לשקול ניתוח אשר ישולב לרוב בטיפולים משלימים – לא ניתוחיים כבר בתקופת ההחלמה הראשונית. כאשר בוחרים באפשרות של ניתוח יש לקחת בחשבון תמיד שהצלקת עלולה לחזור.

הניתוח מבוסס, בדרך כלל, על הסרת העור המצולק, תפירתו בקווי חתך חלופיים ומוצנעים יותר, פלסטיקה בצורת האות האנגלית Z, או מניפולציות אחרות שהן לחם חוקו של כל מנתח פלסטי. במקרים מסויימים יעשה שימוש בהשתלת עור, כאשר הניתוח יבוצע תחת הרדמה חלקית או מלאה בהתאם לטכניקת הניתוח, מורכבותו, גודל הצלקת והאזור בו היא נמצאת. לעתים יהיה צורך ביותר מניתוח אחד, כדי להשיג תוצאה מיטבית.

איזה טיפול מתאים לי?

אם אתם סובלים מצלקת כדאי ומומלץ לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי ולהתאמת הטיפול המתאים לכם. בפגישת הייעוץ הראשונית אני עורך בדיקה, מגבש המלצות לטיפול ויחד אנו מחליטים איך לטפל בצלקת בצורה הטובה ביותר. כמובןש בפגישת הייעוץ תוכלו תוכלו לשאול את כל השאלות שמטרידות אתכם ותקבלו את כל המידע שאתם זקוקים לו כדי להגיע לתיאום ציפיות מלא ולהבנה מירבית לפני התחלת ההליך.