דיספורט (Dysport)

דיספורט (Dysport)

העור, שרירי הפנים, פיזור השומן והמראה הכללי של הפנים שלנו משתנה ככל שהשנים עוברות. אחד השינויים המשמעותיים ביותר הוא הופעתם של קמטים – במצח, בציידי העיניים, מעל השפתיים, בקו החיוך ועוד. מעל גיל 50-60 רבים ורבות בוחרים לעבור מתיחת פנים וטיפולים "גדולים" כדי להחזיר את המראה הצעיר והרענן ולשמור על אסתטיקה. אך ישנן גם לא מעט אפשרויות למי שכבר בשנות ה-40 המוקדמות רואה את הופעתם של קמטים. אחת האופציות היא טיפול בהזרקות דיספורט.

מה זה דיספורט ולמה הוא משמש?

דיספורט היא תרופה המיוצרת על ידי חברת Ipsen האנגלית. התרופה מבוססת על החומר בוטולינום טוקסין ומשמשת כמקבילה לבוטוקס. דיספורט פועלת על שרירים ומרפה אותם. בדיספורט משתמשים בעיקר כטיפול להפרעות תנועה בגפיים ובפנים אך לאחרונה, החומר אושר לשימוש בישראל, בדומה לבוטוקס, גם כטיפול להחלקת קמטים בפנים, טיפול בהזעת יתר ועוד.

איך נעשה הטיפול בדיספורט?

טיפול בדיספורט נעשה בדומה להזרקות אחרות להחלקת והעלמת קמטים. הרופא משתמש במחט דקיקה כדי להזריק את החומר במספר נקודות בפנים. המיקום המדויק, כמות החומר והדרך בה הרופא מבצע את ההזרקה תלויים בתוצאות הרצויות, ניסיונו של הרופא והמומחיות שלו. בדרך כלל אין שום צורך באלחוש אך ניתן להשתמש במשחה מאלחשת לפני ההליך. יש לציין שאין צורך להתכונן להליך, לא צריך לשנות דבר בשגרת החיים, אין צורך להיות בצום, לא חייבים לוותר על פעילויות כלשהן (למעט שיזוף) – מדובר על טיפול מהיר, פשוט ויעיל.

כל הטיפול כולו נמשך כחצי שעה בלבד אחריו אפשר ומומלץ לחזור לשגרת החיים הרגילה (למעט פעילויות כמו למשל רחצה בים או בבריכה, הרופא יספק הוראות מדויקות). במידת הצורך הרופא יכול לבקש להגיע לפגישת מעקב לאחר כעשרה ימים.

מי רשאי לעשות טיפולים בדיספורט?

שלא כמו טיפולים קוסמטיים המתמקדים בטיפול שטחי בעור, דיספורט מוזרק אל שרירים ורקמות. לכן, אך ורק רופא רשאי לעשות את הטיפול (ישנן מדינות בהן אחות או אפילו קוסמטיקאית רשאית לטפל, אך לא כך בארץ). למרות שעקרונית כל רופא רשאי לבצע טיפול בדיספורט, כשמדובר על טיפולים אסתטיים, במיוחד באזור הפנים, חשוב לבחור רק פלסטיקאי שמחזיק בניסיון בטיפול בחומר זה. לדיספורט תכונות מעט שונות מחומרים דומים כמו בוטוקס (נפרט בהמשך) הנמצאים בשימוש נרחב שנים רבות ונדרש ניסיון כדי להגיע לתוצאות טובות ללא תופעות לוואי מיוחדות. בנוסף, רק פלסטיקאי מחזיק בראייה אסתטית נרחבת, יכולות בחינה וביצוע של טיפולים אסתטיים ו"יד" מנוסה ובטוחה.

האם ישנן תופעות לוואי? סיכונים כלשהם?

הטיפול בדיספורט לא כולל תופעות לוואי מיוחדות ומרבית המטופלים לא מרגישים דבר לאחר הטיפול. במקרים מסוימים ייתכנו תופעות לוואי כמו אדמומיות מקומית, גרד קל, שטף דם קל, תחושת צריבה או כאב ראש. תופעות אלו לא נפוצות וגם כאשר הן מופיעות הן יעברו מעצמן לאחר כמה שעות עד ימים ללא כל התערבות. תופעות כמו צניחת עפעפיים, זיהום וכדומה נדירות מאוד וניתנות למניעה ראשית על ידי בחירה נכונה של הרופא והמרפאה ושנית על ידי הקפדה על הוראותיו לאחר ההזרקה (למשל לא להשתמש בתכשירים קוסמטיים מיד לאחר ההליך). הטיפול הן בבוטוקס והן בדיספורט נמצאו בטוחים, יעילים ובעלי תוצאות מצוינות הן בתחום הרפואי והן בתחום האסתטי.

מתי רואים את תוצאות הטיפול? כמה זמן הן מחזיקות?

את התוצאות של טיפול בדיספורט אפשר לראות כבר אחרי 24 עד 48 שעות גם עבור מי שחווה תופעות לוואי קלות (פרטים בהמשך), תוצאות סופיות נראות לאחר כשבועיים. בדומה להזרקת בוטוקס, ככל שעושים יותר טיפולים כך התוצאות בכל טיפול דרמטיות יותר מכיוון שלחומר ישנה השפעה מצטברת על שרירי הפנים. התוצאות מחזיקות מעמד כ-4 חודשים בגברים וכחצי שנה ומעלה בנשים. ההבדל נעוץ במבנה, כמות חומר השריר וחוזקו בין גברים ונשים. יש לציין שככל שעוברים יותר טיפולים כך תדירותם יורדת מכיוון שהחומר מרפה את השרירים לזמן רב יותר בכל טיפול.

מה ההבדל בין דיספורט לבוטוקס?

בוטוקס ודיספורט מכילים למעשה את אותו החומר הפעיל – בוטולינום טוקסין. מבלי להיכנס לפרטים טכניים מידי אודות ההרכב של כל אחד מן החומרים, נוכל להצביע על כמה הבדלים בין השניים:

  • המינון של דיספורט גבוה יותר מהמינון של בוטוקוס ויש הטוענים שבגלל זה ההשפעה שלו עמוקה ויעילה יותר
  • כל מזרק דיספורט מכיל 500 יחידות בעוד שמזרק בוטוקס מכיל 100
  • בממוצע, השפעתו של דיספורט ארוכה יותר מבוטוקס
  • ישנו הבדל בהשפעה על רקמות ושרירים סמוכים למקום ההזרקה

בשנים האחרונות בוצעו מספר מחקרים שניסו להשוות בין ההשפעות של בוטוקס לדיספורט, עושה רושם שמרביתם הצביעו על כך שדיספורט יעיל לא פחות מבוטוקס בטיפול בקמטים, חלקם הראו תוצאות לטובת הדיספורט, חלקם הראו שהתוצאות תלויות במינון. באופן כללי נוכל לומר שדיספורט מראה הבטחה של ממש כטיפול יעיל מאוד, בעל תוצאות מרשימות וכאלו המחזיקות לאורך זמן רב יותר מבוטוקס.

דיספורט או בוטוקס, מה עדיף?

כשמדובר על החלקת או מילוי קמטים או טיפולים אסתטיים אחרים הנעשים על ידי בוטוקס או דיספורט הבחירה בין השניים עשויה להיות מבלבלת מעט עבור מטופלים. מצד אחד בוטוקס הוא חומר מוכר וידוע עם השפעות מצוינות ורקורד נהדר של שנים רבות. מצד שני, דיספורט מראה הבטחה של ממש לתוצאות ארוכות יותר ויעילות יותר ונמצא בשימוש רפואי ואסתטי בעולם ובארץ. לכן, חשוב לבחור ברופא שמכיר את שני החומרים היטב, משתמש בשניהם ויש לו את הניסיון והידע הדרושים כדי לבחור בין השניים. הרופא יבדוק את המטופל, יבחן את צרכיו האסתטיים, את הנתונים הפיזיולוגיים האישיים, את האזור הספציפי בו מטפלים, את התמונה האסתטית הכללית ולאור אלו וניסיונו ימליץ על שימוש בבוטוקס או דיספורט.