איך מורידים שומן בטני?

שאיבת שומן בטני

מה זה שומן בטני

שומן בטני או בשמו המדעי, שומן ויסרלי, הוא שומן שמרוכז באזור הבטן. הוא נמצא מסביב לאיברים הפנימיים ביניהם המעיים, הקיבה והכבד. כמו כן, גם במותניים ובפנים הבטן בתצורה של רקמות שומן שפרוסות בחלל זה.

תופעת השומן הבטני נפוצה בקרב גברים. בהרבה מקרים מדובר בגברים שעברו את שנות השלושים ולא מרבים בשגרת פעילות גופנית קבועה, או הקפדה על אורח חיים בריא, אך לא רק ולא בהכרח. גם לפקטור הגנטי תפקיד מהותי. התופעה שכיחה גם בקרב נשים ובפרט נשים שהסתיימה להן הווסת, או שמבנה הבטן שלהן נפגע לאחר לידה, או מספר לידות ולא חזר לעצמו. לשומן באזור הזה חשיבות גבוהה בשמירה על האיברים הפנימיים שלנו, אבל כמות מופרזת ממנו עלולה לגרום לסכנות ממשיות שחשוב להכיר בהן ולתת עליהן את הדעת.

הסכנות הטמונות בשומן בטני

אנשים רבים בוחרים להתעלם מתופעת השומן הבטני מאחר וקל מאד להסוות אותו. אצל רבים מהלוקים בצורת ההשמנה זו, השומן המוגבר מתרכז בעיקרו באזור הבטן בעוד שבשאר הגוף הוא מפוזר בצורה אחידה ולא בולטת. כך, על ידי לבישת חולצות רחבות אפשר להסוות את ההשמנה וקל מאד להתעלם ממנה. אבל הביטוי האסתטי של השומן הבטני הוא רק נגזרת של בעיה גדולה יותר והיא הסכנה הרפואית שגלומה בהשמנה מהסוג הזה. השומן הויסרלי מוכח מחקרית כמגביר את הסיכון למחלות לב ופגיעה משמעותית בכלי דם. המחקרים האחרונים מתחום חקר הקרדיולוגיה מעידים כי, בעלי שומן בטני מופרז נמצאים בקבוצת סיכון של עד כ-50% יותר מכל בן אדם רגיל למוות מוקדם, יותר מאשר אלו הסובלים מעודף שומן שמפוזר באופן שווה בכל חלקי הגוף. עליית השומן הויסרלי מוכחת באופן גורף כאחד הגורמים השכיחים ביותר להתפתחות כבד שומני, מה שעלול להוביל למחלות כבד סופניות והשתלות כבד. כמו כן, היא מהווה גורם עיקרי לסתימות עורקים, מחלות לב ולצערנו עוד שורה ארוכה של תחלואים וסכנות.

כיצד נפטרים משומן בטני?

הדרך הטובה ביותר להיפטר משומן בטני היא על ידי הרזיה ואימונים, באופן מבוקר, מתון ועקבי. הפחתת פחמימות ריקות מהתפריט והתמקדות באכילה של חלבונים, אגוזים, ירקות ופירות, תוך שגרת אימונים קבועה הכוללת אימון אירובי ששורף את השומן ואימון כוח בונה, תביא במרוצת הזמן לירידה באחוזי השומן בגוף, השומן הבטני ייעלם בהדרגה, הבטן תתכווץ והשרירים יתחזקו. אלא שאם בעבר רופא משפחה ממוצע היה שולח את מטופליו עם המלצה זו בלבד, לשמחתנו כיום הרפואה הפכה רגישה, מעמיקה יותר ומותאמת אישית,  ומציעה מכלול פתרונות רחב ונגיש יותר.

בעבר נהוג היה להכליל ולקבוע כי אדם שאינו מצליח לרדת במשקל אינו משקיע מספיק מאמצים, אך עם התגברות תופעת ההשמנה וריבוי האנשים שמנסים שלל דיאטות וסוגי אימונים ואינם מצליחים לרדת במשקל כפי שהיו רוצים, מבינים היום כי ספורט ודיאטה לא תמיד מהווים פתרון אופטימלי לירידה במשקל. בקרב אנשים כאלה האגרה שהם משלמים גבוהה עד מאד, ואילו התמורה מורגשת באופן זניח ושאינו מצדיק את ההשקעה הרבה. תוסיפו לזה אנשים שלא מסוגלים להחזיק שגרת אימונים מספקת עקב פציעות ספורט, מגבלות פיזיות או שהם פשוט עסוקים מדי ואינם מעוניינים לבצע שינויים כה מרחיקי לכת בשגרת חייהם.

הפתרון האפקטיבי היחיד עבור אותם אלו שלא מעוניינים לבחור בדרך ההרזיה והאימונים ארוכת הטווח הוא ניתוח שאיבת שומן מהבטן. פרוצדורה ממוקדת שמטרתה הסרה של רקמות השומן בחלל הבטן במטרה להחזיר את האזור למצב האופטימלי שלו, הן מבחינת הצרת היקפים ונראות אסתטית והן מבחינת הנתונים הבריאותיים. הניתוח מבטיח שגם רקמות שומן עקשניות במיוחד שלא הצלחנו להיפטר מהן בשגרת אימונים ארוכה ומאומצת, ייעלמו כלא היו וכל שיישאר לנו הוא לבסס אורח חיים חדש, כזה שיתמוך במצב החדש של הגוף ויבטיח שלא נחזור למצב ההתחלתי. אם אינכם בטוחים בדבר התאמתכם לניתוח שאיבת שומן, כדאי מאד להגיע לפגישת ייעוץ אצל כירורג פלסטי מנוסה ואחראי, שידע לבצע את כל הבדיקות הנדרשות ולהעניק לכם חוות דעת מקצועית, לצד מעטפת המידע והתמיכה הפסיכולוגית הדרושות כדי לקבל החלטה מושכלת ויציבה, ולעבור דרך בטוחה ונעימה לעבר איכות חיים משודרגת.